Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

Fotowoltaika zimą. Jak zima wpływa na uzysk roczny?

fotowoltaika zimą jakie uzyski w styczniu
5/5 - (1 głos)

Fotowoltaika zimą oraz wydajność paneli fotowoltaicznych nadal jest wystarczająca, by wygenerować znaczne ilości energii. W zimie słońce jest na niższej wysokości, co może nieznacznie wpłynąć na mniejszą wydajność paneli słonecznych. Niemniej jednak, panel fotowoltaiczny jest w stanie produkować energię nawet przy słabym świetle, więc nie jest to duży problem. Dlatego nadal jest to skuteczny sposób na produkcję energii elektrycznej, zwłaszcza w połączeniu z innymi źródłami energii, takimi jak magazyny energii.   

Fotowoltaika zimą - ile prądu produkuje?

Początek 2023 roku nie rozpieszczał właścicieli instalacji fotowoltaicznych ilością słonecznych dni. Styczeń w południowych regionach kraju okazał się bardzo słabym miesiącem. Dotyczy to uzysków energii i nie chodzi wyłącznie o zimowe warunki. Miesiąc ten znacznie odbiegał od średnich, miesięcznych wartości nasłonecznienia dla regionu. Dla instalacji PV skierowanych na południe dla dachu o pochyleniu 45 stopni spodziewane, obliczeniowe wartości wynoszą około 44kWh z każdego kWp zainstalowanego na dachu. W rzeczywistości miesięczna produkcja osiągnęła 33kWh (wskazania z aplikacji Fusionsolar). A więc jedynie 75% wartości średnich.

Dodatkowym czynnikiem obniżającym spodziewane uzyski były częste opady śniegu. Szczególnie widoczne jest to na dachach o małym pochyleniu, gdyż ten zalega znacznie dłużej i nie zsuwa się przy pierwszych słonecznych dniach, to jednak programy symulujące wartości generowanej energii biorą ten czynnik pod uwagę. W przypadku instalacji niewiele odchylonych od poziomu również wartości miesięczne oscylowały w okolicach 75% wartości średnich dla stycznia.

Czy produkcja na poziomie 75% średniej styczniowej to duża strata ? 

Wyjadność fotowoltaiki zimą. Ile realnie produkuje prądu?

25% straty energii wydaje się dużą wartością. To tak jakby przez ponad tydzień w styczniu instalacja była całkowicie wyłączona. Biorąc jednak pod uwagę, że styczeń jest jednym z najmniej generacyjnych dla fotowoltaiki miesięcy w roku. Osiąga nominalnie 3-4% uzysku rocznego, dlatego rzeczywista strata względem całego okresu to zaledwie około 0.8%. A ta wartość nie nabiera już tak wielkiego znaczenia.

Tarnawa Dolna instalacja gruntowa o mocy 10kWp

Wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie

Jak okres zimowy wpływa na roczną produkcję instalacji PV ?

Weźmy pod uwagę charakterystykę generacji w poszczególnych miesiącach. Załóżmy 100% jako całkowitą energię wyprodukowaną w ciągu roku. Przybliżone wartości dla miesięcy zimowych dla dachu skierowanego na południe pod kątem 30 stopni wynoszą:

  • Grudzień 2 %
  • Styczeń 3 %
  • Luty 5 %
Sumarycznie za 3 miesiące zimowe uzyskuje się około 10% wartości rocznej. Zatem pozostałe 9 miesięcy pokrywa już prawie 90% produkcji.

Warto dodać, że fotowoltaika zimą może być jak najbardziej skuteczna. Dobrze jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu paneli i odpowiednim zabezpieczeniu przed warunkami pogodowymi. Wszystko po to, by zapewnić maksymalną wydajność.

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.