Fotowoltaika zimą oraz wydajność paneli fotowoltaicznych nadal jest wystarczająca, by wygenerować znaczne ilości energii. W zimie słońce jest na niższej wysokości, co może nieznacznie wpłynąć na mniejszą wydajność paneli słonecznych. Niemniej jednak, panel fotowoltaiczny jest w stanie produkować energię nawet przy słabym świetle, więc nie jest to duży problem. Dlatego nadal jest to skuteczny sposób na produkcję energii elektrycznej, zwłaszcza w połączeniu z innymi źródłami energii, takimi jak magazyny energii.
Fotowoltaika zimą - ile prądu produkuje?
Początek 2023 roku nie rozpieszczał właścicieli instalacji fotowoltaicznych ilością słonecznych dni. Styczeń w południowych regionach kraju okazał się bardzo słabym miesiącem. Dotyczy to uzysków energii i nie chodzi wyłącznie o zimowe warunki. Miesiąc ten znacznie odbiegał od średnich, miesięcznych wartości nasłonecznienia dla regionu. Dla instalacji PV skierowanych na południe dla dachu o pochyleniu 45 stopni spodziewane, obliczeniowe wartości wynoszą około 44kWh z każdego kWp zainstalowanego na dachu. W rzeczywistości miesięczna produkcja osiągnęła 33kWh (wskazania z aplikacji Fusionsolar). A więc jedynie 75% wartości średnich.
Dodatkowym czynnikiem obniżającym spodziewane uzyski były częste opady śniegu. Szczególnie widoczne jest to na dachach o małym pochyleniu, gdyż ten zalega znacznie dłużej i nie zsuwa się przy pierwszych słonecznych dniach, to jednak programy symulujące wartości generowanej energii biorą ten czynnik pod uwagę. W przypadku instalacji niewiele odchylonych od poziomu również wartości miesięczne oscylowały w okolicach 75% wartości średnich dla stycznia.
Czy produkcja na poziomie 75% średniej styczniowej to duża strata ?
Wyjadność fotowoltaiki zimą. Ile realnie produkuje prądu?
25% straty energii wydaje się dużą wartością. To tak jakby przez ponad tydzień w styczniu instalacja była całkowicie wyłączona. Biorąc jednak pod uwagę, że styczeń jest jednym z najmniej generacyjnych dla fotowoltaiki miesięcy w roku. Osiąga nominalnie 3-4% uzysku rocznego, dlatego rzeczywista strata względem całego okresu to zaledwie około 0.8%. A ta wartość nie nabiera już tak wielkiego znaczenia.

Wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie
Jak okres zimowy wpływa na roczną produkcję instalacji PV ?
Weźmy pod uwagę charakterystykę generacji w poszczególnych miesiącach. Załóżmy 100% jako całkowitą energię wyprodukowaną w ciągu roku. Przybliżone wartości dla miesięcy zimowych dla dachu skierowanego na południe pod kątem 30 stopni wynoszą:
- Grudzień 2 %
- Styczeń 3 %
- Luty 5 %
Warto dodać, że fotowoltaika zimą może być jak najbardziej skuteczna. Dobrze jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu paneli i odpowiednim zabezpieczeniu przed warunkami pogodowymi. Wszystko po to, by zapewnić maksymalną wydajność.