Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

Dodaj tu swój tekst nagłówka

fotowoltaika montaż podłączenie instalacji
montaz instalacji fotowoltaicznej

Wsparcie techniczne
dla instalatorów


Karty katalogowe do oferowanych przez firmę Polska Energia falowników HUAWEI, SOLAREDGE, SOFAR, modułów fotowoltaicznych JASOLAR, optymalizatorów TIGO, HUAWEI, SOLAREDGE, liczników energii i innych podzespołów.

Licznik energii HUAWEI DTSU666-H (3f) DDSU666-H (1f) – karta katalogowa pdf

Licznik energii PV Monitor (3f, 1f) – karta katalogowa pdf

Falowniki do fotowoltaiki

Czy chcesz, żeby cała instalacja fotowoltaiczna była sprawna i działała efektywnie? Masz dość awarii i kiepskiej jakości falowników? Postaw na sprawdzoną markę i opinie zadowolonych użytkowników. Pamiętaj, że dobrze dobrany falownik wpływa korzystnie na wydajność paneli i sprawność całej instalacji fotowoltaicznej.

Falownik zwany też inwerterem lub przemiennikiem częstotliwości ma głównie za zadanie przetwarzanie napięcia w instalacjach elektrycznych. Warto dodać, że inwerter nazywany też „sercem” instalacji fotowoltaicznej zamienia prąd stały wytworzony w modułach PV na prąd zmienny. Pozwala on także na monitorowanie prawidłowego funkcjonowania instalacji słonecznej. Co więcej, inwerter posiada też funkcję kontroli pracy systemu, na bieżąco rejestruje dziesiątki parametrów. A także prowadzi statystyki produkcji energii. Podsumowując, zarejestrowane dane, przesyłane są na centralny serwer oraz udostępniane w systemie monitoringu.

Falowniki HUAWEI

Falowniki marki Huawei przeznaczone są zarówno do mikroinstalacji domowych i przemysłowych (seria Fusion Home), jak i do bardzo dużych instalacji (seria commercial). Niewątpliwie w jednej instalacji może pracować wiele falowników, komunikujących się ze sobą przy użyciu protokołu RS485.

Co więcej – HUAWEI w celu podniesienia wydajności swoich falowników zastosowało autorskie rozwiązanie dynamicznego wyszukiwania optymalnego punktu pracy obwodu dla zmiennych warunków nasłonecznienia, niezależnie dla każdego z wejść MPPT oraz bardzo wysoką sprawność sięgającą 98.6 proc.

Falowniki Huawei opinie

Falowniki Huawei to nie tylko elegancki i nowoczesny design. Wyróżniają się wysoką klasą wodoszczelności IP65. Z pewnością Klienci cenią falowniki Huawei również za:

  1. pasywne chłodzenie, z możliwością uruchomienia wentylacji wewnętrznej w szczególnie niekorzystnych warunkach temperaturowych,
  2. zaawansowany system diagnostyki serwisowej,
  3. zdalne aktualizacje falownika,
  4. wysoką odporność na asymetrię sieci energetycznej,
  5. zabezpieczenie przed łukiem elektrycznym,
  6. wbudowany interfejs do podłączenia akumulatora – magazynu energii,
  7. wbudowany układ ograniczników przepięć zarówno po stronie prądu stałego DC jak i przemiennego AC,
  8. monitorowanie stanu izolacji okablowania i prądu upływu

Optymalizacja Huawei

Dodatkowym atutem, wyróżniającym Huawei serii M1, M2 i M3 względem konkurencji jest możliwość wykonania systemu fotowoltaicznego:

  • z pełną optymalizacją, gdzie wszystkie moduły posiadają podłączone optymalizatory,
  • z częściową optymalizacją, czyli optymalizatorami pod wybranymi modułami, narażonymi na miejscowe zacienienie,
  • bez dodatkowych optymalizatorów, czyli klasyczny układ z optymalizacją w obrębie całego łańcucha.

Falowniki Huawei rodzaje i modele

  • Oferowane modele falowników Huawei serii M1: SUN2000-3KTL, 4KTL, 5KTL, 6KTL, 8KTL, 10KTL
  • Oferowane modele falowników Huawei serii M2: SUN2000-12KTL, 15KTL, 17KTL, 20KTL
  • Inwertery Huawei SUN2000 większych mocy, serii M3 oraz M0 – ofertowane są indywidualne.

Panele fotowoltaiczne JA Solar

Z funkcjonalności i produktów firmy JA Solar korzystają zarówno klienci indywidualni jak i biznesowi. A to ze względu na szerokie zastosowanie i jakość paneli słonecznych JA Solar, które świetnie nadają się do mniejszych instalacji domowych, jak i globalnych farm fotowoltaicznych. Konkurencyjność cenowa, jakość produktów i ich wytrzymałość to główne cechy paneli słonecznych oferowanych przez JA Solar. Dodatkowo kupujący mogą liczyć na 12-letnią gwarancję produktową, z możliwością jej wydłużenia, a także 25-letnią gwarancję na wydajność liniową.

Fotowoltaika panele słoneczne

JA Solar Holdings Co., Ltd to światowy lider produkujący moduły fotowoltaiczne najwyższej jakości. Ich globalny udział w rynku światowym wynosi 10 proc. Z innowacyjnych rozwiązań firmy korzysta codziennie ponad 33 mln ludzi na całym świecie. Firma istnieje od 2005 roku, ale wystarczyły dwa lata, żeby znalazła się na liście amerykańskiej giełdy papierów wartościowych NASDAQ. Od 11 lat JA Solar jest wiodącym producentem ogniw, z kolei od 2012 firma znana jest jako dostawca modułów TIER 1. Łączna wyprodukowana moc modułów to 29GW. Klienci JA Solar otrzymują w standardzie 12-letnią gwarancję na brak wad produkcyjnych z możliwością jej wydłużenia, dzięki czemu panele fotowoltaiczne firmy cieszą się bardzo dobrą opinią wśród światowych Klientów.

Fotowoltaika panele cena

Produkcja nowoczesnych materiałów najwyższej jakości oraz stały rozwój we własnych ośrodkach badawczych to stały element polityki i rozwoju firmy, efektem tych działań jest to, że firma została właścicielem ponad 314 patentów. Klienci cenią ją przede wszystkim za jakość, konkurencyjne ceny paneli słonecznych oraz ich wydajność.Warto podkreślić, że JA Solar oferuje bardzo dobre jakościowo panele w korzystnej cenie. W ofercie znajdziemy panele dwustronne (bifacjalne szkło-szkło ), standardowe panele z całych ogniw mono i polikrystalicznych oraz połówkowe moduły monokrystaliczne typu HALF-CUT.

JA Solar stawia na nieustanny rozwój i innowacje. We współpracy z Szanghajskim Instytutem Fizyki Technicznej Chińskiej Akademii Nauk powołała „Centrum Badań nad Innowacyjnością fotowoltaiki”. Warto podkreślić, że firma współpracuje z ośrodkami badawczymi w USA, Holandii, Australii i innych krajach. Obecnie w JA Solar na całym świecie pracuje ponad 20 mln ludzi.

Optymalizator Solaredge

Zacienienie instalacji fotowoltaicznej

Aby praca paneli słonecznych jak najlepiej spełniała swoją rolę i była maksymalnie efektywna, należy dokładnie przemyśleć układ montażowy. Przy montażu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na usytuowanie budynku oraz wystające obiekty na dachu i jego pobliżu. Panele powinny być zamontowane w niezacienionym miejscu, gdyż to właśnie cień jest największym wrogiem modułów fotowoltaicznych – zdecydowanie obniża ich wydajność i funkcjonalność. Wskutek nagrzewania zacienionych fragmentów paneli, powoduje szybszą degradację płytek krzemowych. Warto zwrócić uwagę na cień wędrujący o różnych porach roku. Montując panele fotowoltaiczne warto pamiętać również, aby zainstalować je na najkorzystniejszych pod względem nasłonecznienia połaciach dachu, a w niektórych przypadkach dobierać konstrukcję poprawiającą kąt tak, by moduły absorbowały jak największą ilość promieni słonecznych.

Optymalizatory mocy w fotowoltaice - do czego służą i jak działają?

Wbrew niektórym opiniom, optymalizator mocy w systemie fotowoltaicznym nie zwiększa mocy generowanej przez moduł PV. Moc generowana przez poszczególne moduły zależy w zdecydowanej ilości od nasłonecznienia.

Najważniejszym zadaniem tego niedużego urządzenia montowanego pod panelami fotowoltaicznymi jest ograniczenie wpływy pojedynczego modułu, pracującego w gorszych warunkach nasłonecznienia, np. wskutek częściowego zacienienia lub cienia wędrującego. Optymalizator tworzy częściowe obejście prądowe dla „słabszego” panela, w taki sposób by cały szeregowy obwód modułów fotowoltaicznych nie był przez niego ograniczony i aby pozostałe moduły mogły pracować z maksymalną mocą.

Optymalizator jako urządzenie narażone na zmienne warunki atmosferyczne wykonany jest niezwykle solidnie, jest w pełni wodoszczelny i może pracować w zakresie temperatur od -40ºC do +85ºC. Posiada bardzo wysoką sprawność przetwarzania prądu, sięgającą 99,5%.

Optymalizator na dwa panele

Optymalizacja fotowoltaiki częściowa czy pełna?

Jeśli układ dachu jest skomplikowany, posiada gible i kominy, które o różnych porach dnia zasłaniają poszczególne moduły fotowoltaiczne lub jest konieczność ułożenia paneli na więcej niż na 2 połaciach dachowych, stosujemy system z pełną optymalizacją.

Na typ optymalizacji należy zdecydować się jeszcze przed wyborem konkretnej marki. Jeśli wymagana będzie optymalizacja pełna, można zastosować system Solaredge lub Huawei, natomiast przy optymalizacji częściowej system Solaredge nie jest dopuszczalny i w tym wypadku zastosować można m.in. Huawei lub Tigo.

Włoska marka Tigo dopuszcza optymalizację częściową lub pełną, jednak w celu monitoringu systemu wymagana jest dodatkowa centralka i osobny system monitoringu. Wówczas monitoring pracy systemu opiera się o 2 portale monitoringu: Tigo oraz portal monitoringu falownika. Rozwiązanie to może być niezbędne w przyparku zastosowania falowników, które nie wspierają optymalizacji.

Izraelski Systemy Solaredge wymaga pełnej optymalizacji, zatem każdy moduł PV (przy dużych instalacjach para modułów) posiada dołączony optymalizator. Taki system to również dodatkowe zalety, m.in.:

  • indywidualny monitoring każdej pary panel/optymalizator,
  • graficzna wizualizacja układu modułów,
  • bezpieczeństwo – system SafeDC, który powoduje obniżenie napięcia na każdym module do 1V.

Szczegóły systemu Solaredge można znaleźć >> TUTAJ <<

Chiński producent Huawei umożliwia stosowanie dla falowników SUN2000 serii M1 i M2:

  • optymalizacji pełnej wszystkich modułów,
  • optymalizacji częściowej wybranych modułów
  • bez optymalizacji z klasycznym łańcuchem modułów PV

 

Zalety tego typu monitoringu to m.in.:

  • indywidualny monitoring każdej pary panel/optymalizator,
  • graficzna wizualizacja układu modułów,
  • możliwość zbudowania bardzo krótkich łańcuchów już od 6 modułów dla falowników 3-fazowych lub od 4 modułów dla 1-fazowych
  • bezpieczeństwo – system, który w przypadku wyłączenia falownika powoduje obniżenie napięcia na każdym module do 0V.

 

Szczegóły systemu Huawei można znaleźć >> TUTAJ <<

Warto dodać, że zarówno w Huawei jak i w Solaredge w jednym portalu monitoringu, Użytkownik ma wgląd w prace falownika oraz optymalizowanych modułów.

 

 

Optymalizacja Huawei
Optymalizacja Huawei
Optymalizacja Solaredge
Optymalizacja Solaredge

Inteligentne liczniki fotowoltaika

Inteligentne liczniki zużycia energii to jedno z najważniejszych rozwiązań dla przyszłości energetyki i fotowoltaiki. Ich użycie pozwoli na spore oszczędności zarówno w budżecie domowym jak i w kwestii ochrony środowiska.

Fotowoltaika liczniki

  1. PV Monitor – jest to niezależny system monitorowania przepływu energii z własnym portalem monitoringu, występuje w różnych wersjach.

Fotowoltaika dwa liczniki – liczniki dwukierunkowe do fotowoltaiki

Polska Energia montuje system z dwoma licznikami:

  • monitorujący pobór energii przez budynek
  • produkcję z instalacji fotowoltaicznej. Wersje dla instalacji elektrycznej 3-fazowej oraz 1-fazowej

Podłączenie licznika energii pobieranej z sieci wymaga jego wpięcia w główne przyłącze budynku, w taki sposób aby prąd przepływał bezpośrednio przez licznik

>>Dowiedz się więcej <<

 

fotowoltaika dwa liczniki
fotowoltaika licznik dwukierunkowy

Rozdzielnia PV Monitor z licznikiem energii wyprodukowanej i zużytej wraz zabezpieczeniami

2. Licznik DTSU-666H dedykowany do falowników Huawei SUN2000, komunikuje się z falownikiem przy użyciu interfejsu RS485. Dane z licznika obrazowane są bezpośrednio w aplikacji monitorującej pracę falownika i instalacji, zatem wykresy prezentują generację energii przez:

  • inwerter
  • pobór energii z sieci energetycznej rejestrowaną przez licznik 
  • konsumpcję własną

 

Podłączenie licznika nie wymaga rozcinania obwodów prądowych, gdyż pomiar prądu realizowany jest przy użyciu przekładników o obciążalności do 250A, zapinanych na poszczególne fazy instalacji 3-fazowej obiektu.

>>Dowiedz się więcej<<

fotowoltaika licznik energii
licznik energii elektrycznej

Rozdzielnia z licznikiem energii DTSU-666H dla systemu HUAWEI SUN2000 oraz aplikacja FusionSolar