Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

Oceń ten post
solaredge SE5K full black z pełną optymalizacją Polska Energia Andrychów

Pełna i częściowa optymalizacja HUAWEI
Monitoring systemu PV

Optymalizacja w systemie fotowoltaicznym ma na celu ograniczenie wpływu modułów o mniejszej wydajności, np. w skutek zacienienia, na skuteczność pracy całego łańcucha paneli PV.

Niewątpliwie najbardziej znanym dotychczas producentem wspierającym pełną optymalizację systemów fotowoltaicznych z monitoringiem modułów jest Izraelski producent – SOLAREDGE, ale od 2019 roku marka HUAWEI również wprowadziła swój system optymalizacji systemu PV, z możliwością monitorowania z poziomu aplikacji. 

Szczególną zaletą systemu HUAWEI jest możliwość stosowania dla falowników SUN2000 serii M1 i M2 w układzie:

  • optymalizacji pełnej wszystkich modułów, 
  • optymalizacji częściowej wybranych modułów
  • bez optymalizacji z klasycznym łańcuchem modułów PV 


Optym
alizatory można podłączyć również w istniejącej już instalacji, np. po zaobserwowaniu miejscowego zacienienia (dotyczy falowników SUN2000 serii M1 i M2)

Optymalizator Huawei SUN2000-450W-P
Pełna optymalizacja Huawei i częściowa optymalizacja

Układ instalacji w aplikacji przeglądarkowej Huawei FusionSolar 

Pełna optymalizacja Huawei i częściowa optymalizacja

Parametry pracy optymalizatorów w aplikacji przeglądarkowej Huawei FusionSolar 

Optymalizacja HUAWEI – dlaczego warto
  • Indywidualnie dobierany punkt pracy każdego modułu fotowoltaicznego, połączonego z optymalizatorem, do aktualnych warunków nasłonecznienia modułu. Tak zoptymalizowany moduł w przypadku zacienienia nie ogranicza wydajności pozostałych modułów w łańcuchu.
  • Monitoring pracy modułów wyposażonych w optymalizatory w  postaci widoku fizycznego oraz w tabeli, z odczytanymi wartościami pomiarowymi, również z możliwością instalatorskiego wglądu w historię pracy optymalizatora.
  • Bezpieczne napięcie DC po wyłączeniu. Po wyłączeniu falownika napięcie na wyjściu każdego optymalizatora obniżone zostaje do wartości 0V. W przypadku pełnej optymalizacji napięcie na wyjściu całego łańcucha wyniesie  również 0V, przez co w przypadku sytuacji awaryjnej instalacja jest w pełni bezpieczna dla użytkowników i straży pożarnej.
  • Możliwość stosowania modułów o różnych parametrach lub  montażu na połaciach dachu o różnych kątach pochylenia.
  • Możliwość zaprojektowania łańcuchów krótkich i bardzo długich. Optymalizatory dobierając parametry prądowo-napięciowe wyjścia umożliwiają zmniejszenie długości łańcucha już do 6 modułów lub maksymalne wydłużenie ograniczone dopuszczalną mocą na obwód do 10kWp (dla falowników 3-fazowych).
aplikacja huawei Polska Energia Andrychów
HUAWEI Fusion Solar

Aplikacja FUSION SOLAR umożliwia dostęp do monitoringu instalacji fotowoltaicznej dla użytkowników i instalatorów. Dostępna jest w wersji przeglądarkowej na komputerach stacjonarnych pod adresem:

https://eu5.fusionsolar.huawei.com/

oraz w aplikacji dla systemów Android i iOS Apple.

Możliwy jest dostęp w trybie użytkownika oraz w trybie instalatorskim dla autoryzowanych instalatorów Huawei. Aplikacja umożliwia m.in. szczegółowy monitoring pracy instalacji oraz wgląd w historię. Dodatkowo w przypadku zastosowania licznika energii DTSU666-H, możliwy jest monitoring zużycia własnego energii, oraz energii przesłanej do sieci energetycznej.

aplikacja huawei Polska Energia Andrychów

Strona instalacji z licznikiem energii w aplikacji przeglądarkowej Huawei FusionSolar 

aplikacja huawei Polska Energia Andrychów
Pełna optymalizacja Huawei i częściowa optymalizacja