Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych. Sprawdź, czy warto?

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych. Sprawdź, czy warto
5/5 - (1 głos)

Czy należy odśnieżać panele fotowoltaiczne, czy instalacja fotowoltaiczna na której zalega śnieg może działać prawidłowo? W jaki sposób można usunąć śnieg z paneli PV? Czy w rzeczywistości zalegający śnieg może znacząco wpływać na obniżenie produkcji prądu z instalacji fotowoltaicznej?

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych

Zima ponownie zawitała do naszego kraju. W związku z tym pojawiają się pytania czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne. Przede wszystkim przed odśnieżaniem modułów fotowoltaicznych dobrze jest określić jak dużo śniegu zalega na panelach i jak jest on z nimi związany. Gdyż nieumiejętne odśnieżanie może je trwale uszkodzić. 

Należy pamiętać, że zima jest okresem najniższej produkcji energii z instalacji PV. Grudzień stanowi około 1-2% uzysku rocznego, styczeń około 3%. Przy kilku dniach opadów i niewielkiej warstwie pokrywy śnieżnej nie jest to zalecane. Zarówno z punktu widzenia niewielkiej straty przy braku produkcji jak też kosztów odśnieżania. A już z pewnością bezpieczeństwa osób, które miałaby wchodzić na dach i zrzucać z niego śnieg – mówi Zbigniew Hatala, wiceprezes  Polska Energia Sp.k. z Andrychowa i dodaje. – Odśnieżanie powierzchni modułów fotowoltaicznych  może przynieś korzyść, gdy zostaną zasypane świeżym śniegiem. A prognozy pogody zapowiadają mroźne i jednocześnie słoneczne dni przez dłuższy czas. Innym czynnikiem wymuszającym konieczność podjęcia decyzji o odśnieżaniu i to nie tylko modułów PV, będzie niewątpliwie nośność dachu. Określa ona masę zalegającego śniegu. 

Czy śnieg na panelach PV wpływa na obniżenie produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej?

Cienka warstwa śniegu przepuszcza częściowo światło i moduły PV w takich warunkach mogą zacząć generować prąd. Gdy pojawia się energia, wzrasta temperatura modułów. Dlatego też śnieg na nich szybciej zaczyna topnieć. Efekt ten widoczny jest szczególnie w słoneczne dni.

Jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne?

Należy uważać, by nie uszkodzić paneli fotowoltaicznych i nie zarysować przedniej szyby modułów. Dlatego odśnieżanie powinno być przeprowadzane tylko wtedy, gdy warstwa śniegu jest na tyle duża, że uniemożliwia dostęp promieni słonecznych do paneli. W żadnym wypadku nie wolno skrobać powierzchni z lodu, gdyż istnieje duże ryzyko uszkodzenia powierzchni szklanej. Z kolei przy krawędziach może dojść do uszkodzenia uszczelek i rozhermetyzowania modułu. Nie należy także używać chemii do rozpuszczenia śniegu, gdyż może to zniszczyć elementy modułów słonecznych. A także doprowadzić do korozji oraz naruszenia warstwy ochronnej dachu. Śnieg niezwiązany z powierzchnią modułu po jego trąceniu samoczynnie zsunie się z szyby. Jednocześnie pozostawiając ją oczyszczoną z brudu. Jeśli śnieg nie zsuwa się samoczynnie należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić powierzchni.

Kto może odśnieżyć panele fotowoltaiczne ?

Aby przypadkowo nie uszkodzić szklanej powierzchni modułów PV zaleca się korzystanie z usług specjalistycznej firmy. Nieumiejętne odśnieżanie może skutkować uszkodzeniami modułów, a to  przełoży się na zmniejszenie uzysków. Ale też skróci żywotność paneli, a w niektórych przypadkach może wiązać się z koniecznością ich wymiany. 

Najpopularniejszą metodą odśnieżania jest odśnieżanie ręczne paneli fotowoltaicznych. Metoda ta najlepiej sprawdza się w przypadku odśnieżania instalacji gruntowych, dachów w domach jednorodzinnych, czy instalacji na dachach płaskich. Pracownicy używają do odśnieżania miotełek, szczotek lub ściągaczy na wysięgniku teleskopowym.

Drugą metodą usuwania śniegu, stosowaną przede wszystkim do odśnieżania dużych płaskich dachów na halach produkcyjnych i magazynowych, jest metoda bezdotykowa – odśnieżanie termiczne. Metoda ta jest szczególnie polecana w przypadku dachów pokrytych membraną. Wytwarzane ciepło topi śnieg i lód, który następnie spływa systemem rynnowym do kanalizacji. Metoda ta z powodu wysokiej energochłonności może wydawać się mniej opłacalna. Jednak głównym zadaniem takich systemów jest zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji obiektu i niedopuszczenie do przeciążenia dachu. Jednocześnie nie wymaga wynajmowania ekip odśnieżających. Nie występuje także ryzyko uszkodzenia powierzchni, stosunkowo szybko likwiduje zalegający śnieg oraz może być uruchamiana w sposób automatyczny.

fotowoltaika zimą

Jak rozkłada się roczny uzysk energii z instalacji PV na poszczególne miesiące ?

Do oszacowania korzyści wynikających z odśnieżania instalacji fotowoltaicznej zimą przydatne będzie przykładowe, procentowe zestawienie średniej, miesięcznej ilości wygenerowanej energii dla przykładowego dachu budynku mieszkalnego  skierowanego na południe:

  1. Styczeń – 3%
  2. Luty – 5%
  3. Marzec – 10%
  4. Kwiecień – 11%
  5. Maj – 13%
  6. Czerwiec – 14%
  7.  Lipiec – 12%
  8. Sierpień – 10%
  9. Wrzesień – 9%
  10. Październik – 8%
  11. Listopad – 3%
  12. Grudzień – 2%
fotowoltaika-uzyski-roczne
fotowoltaika zimą

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.