Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

Pożar paneli PV. Zobacz jak Polska Energia szkoli strażaków

Zabezpieczenia ppoż instalacji fotowoltaicznych
5/5 - (1 głos)

Instalacje fotowoltaiczne są bardzo popularne i choć ich pożary są sporadyczne, strażacy coraz częściej mają z nimi kontakt podczas różnego rodzaju interwencji. W dniu 6 października 2022 r. Polska Energia Sp.K. przeprowadziła specjalne szkolenie. Składało się ono z części teoretycznej, połączonej z prezentacją multimedialną oraz praktycznej, która odbyła się na poligonie treningowym. Wydarzenie zostało zorganizowane w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach.

- Liczymy, że przeprowadzone przez naszą firmę szkolenie, prezentacje i testy przyczynią się zwiększenia bezpieczeństwa Strażaków. Szczególnie podczas gaszenia obiektów i poruszania się w obrębie instalacji fotowoltaicznych. Ważne jest również, by firmy instalatorskie oznaczały obiekty wyposażone w instalację PV, a także realizowały obowiązek narzucony przez Prawo Budowlane zgłaszania instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 6.5kWp do Straży Pożarnej

Zabezpieczenia przeciwpożarowe paneli fotowoltaicznych

W Polsce przyłączonych jest już ponad milion instalacji fotowoltaicznych. Pożary wywołane przez tego typu instalacje zdarzają się bardzo rzadko, jednak coraz częściej Strażacy muszą gasić pożary wywołane innymi czynnikami, ale w obiektach które taką instalację posiadają.

Podczas części teoretycznej szkolenia w KPP PSP w Wadowicach strażacy zapoznali się z tematami związanymi z instalacjami fotowoltaicznymi i magazynami energii. Między innymi z budową, zasadą działania, sposobami łączenia, stosowanymi zabezpieczeniami i elementami rozłączającymi obwody DC. Wśród tematów poruszono także zagrożenia jakie mogą powodować instalacje fotowoltaiczne uszkodzone w wyniku pożaru, zjawisk pogodowych, np. silnego wiatru i innych zdarzeń losowych. Zaprezentowane zostały także urządzenia stosowane w instalacjach fotowoltaicznych, m.in. falownik, magazyn energii, przyciski p.poż, rozłączniki ręczne i mechaniczne oraz inne podzespoły. Szkolenie prowadził mgr inż. Robert Maczionsek.

Dlaczego instalacje PV płoną?

Część praktyczna odbyła się na poligonie treningowym w Świnnej Porębie. Firma fotowoltaiczna Polska Energia na potrzeby testów uruchomiła generator fotowoltaiczny o mocy ponad 4.5kWp. Został on zbudowany z 12 modułów PV, do którego dołączone zostały moduły, na których przeprowadzano testy. Zbudowany w ten sposób generator odpowiadał mocą średniej wielkości domowej instalacji fotowoltaicznej. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej poznali niektóre przyczyny, które skutkują powstaniem zagrożenia lub pożaru. Co więcej zobaczyli, jak powstaje i rozwija się pożar w kontrolowanych warunkach. 

W ramach tej części pracownicy firmy Polska Energia zaprezentowali:

  1. Możliwość wywołania pożaru instalacji fotowoltaicznej spowodowanego mechanicznym uszkodzeniem modułu PV
  2. Wywołanie pożaru spowodowane przez wadliwy rozłącznik na przykładzie nieprawidłowo rozłączonej podstawy bezpiecznika DC w stałoprądowej części pracującej instalacji fotowoltaicznej
  3. Wygenerowanie łuku elektrycznego po przerwaniu obwodu DC w pracującej instalacji fotowoltaicznej
  4. Próba podpalenia modułu fotowoltaicznego wskutek przyłożenia zewnętrznego łuku elektrycznego o temperaturze ok. 3000ºC
  5. Test wytrzymałości ogniowej fragmentu instalacji fotowoltaicznej wraz z konstrukcją aluminiową i wpływu na tę instalację pożaru spowodowanego zewnętrznym źródłem ognia.
  6. Analiza zachowania się modułów fotowoltaicznych podczas gaszenia pożaru instalacji fotowoltaicznej strumieniem wody
  7. Pomiary elektryczne modułu PV po jego zasłonięciu częściowym i całkowitym

 

Dodajmy, że to nie pierwsze tego typu szkolenie zorganizowane przez firmę Polska Energia w Andrychowie. Pracownicy firmy za priorytet stawiają bezpieczeństwo instalacji paneli fotowoltaicznych. Poprzednie szkolenie odbyło się w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Andrychowie. Zobacz >> TUTAJ <<

dlaczego panele PV płoną
szkolenie strażaków z KPP PSP w Wadowicach
pożar fotowoltaiki
Szkolenie Strażaków PSP - Polska Energia Andrychów w miejscowości Świnna Poręba
Szkolenie Państwowej Straży Pożarnej fotowoltaika

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.