Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

Jak zachować bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych?

5/5 - (26 głosów)

Skuteczna i bezpieczna instalacja, odpowiednie komponenty i zabezpieczenia mają wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa systemu fotowoltaicznego dla gospodarstw domowych oraz firm. Polska Energia Andrychów stawia za priorytet standardy instalacyjne, dlatego 17 września 2021 odwiedziliśmy Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Andrychowie. Przedstawiliśmy, jak wygląda branża fotowoltaiczna oraz zagrożenia pożarowe i porażeniowe, jakie mogą się pojawić w obiektach z instalacjami fotowoltaicznymi. 

bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych

Strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Andrychowie zdobyli dodatkową wiedzę związaną z budową i zasadami działania instalacji fotowoltaicznych. Podczas prezentacji zostały przedstawione zasady bezpieczeństwa oraz zagrożenia, które mogą pojawić się w trakcie interwencji w obiektach wyposażonych w fotowoltaikę.

Ważnym poruszonym tematem było wyłączanie instalacji PV, stosowane systemy rozłączania obwodów AC i DC, instalacje SafeDC z pełną optymalizacją oraz oznaczanie instalacji na rozdzielniach elektrycznych. W trakcie spotkania pojawił się również temat niebezpieczeństwa skutków porażenia prądem stałym, które pomimo braku poważnych objawów może być tragiczne w skutkach z powodu elektrolizy krwi.

Teoretyczną część szkolenia wraz z prezentacją multimedialną przeprowadził Robert Maczionsek dyrektor techniczny współpracującej z nami firmy Emiter. 

Systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych PV

Kolejnym elementem spotkania była prezentacja zagrożenia pożarowego wywołanego łukiem elektrycznym po stronie modułów PV, powstającym wskutek przerwania obwodu DC lub zwarcia w uszkodzonym okablowaniu. Prezentacja ta miała pokazać jak wielkim zagrożeniem jest to zjawisko, znacznie bardziej niebezpieczne niż w przypadku prądu przemiennego. Dlatego tak ważne jest stosowanie certyfikowanych złącz i przewodów, przeznaczonych do instalacji PV.

– Stosowane przez naszą firmę zasady techniczne oraz złącza to markowe produkty Multi-Contact Stäubli, a okablowanie H1Z2Z2-K sygnowane marką Polska Energia przystosowane jest do pracy z napięciami do 1500V DC – podkreśla Zbigniew Hatała, wiceprezes Zarządu Polska Energia i dodaje – Warto zaznaczyć, że stosujemy niezawodną instalację spełniającą wszystkie wymagania ochrony przeciwpożarowej. Przy okazji dziękujemy za możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z Andrychowską Jednostką Ratowniczo Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej, oraz możliwość spojrzenia na zagadnienie z drugiej strony.

Bezpieczeństwo pożarowe instalacji PV
Instalacja fotowoltaiczna a uzgodnienia PPOŻ
Polska Energia z PSP Andrychów
Polska Energia w PSP w Andrychowie

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.