Mój Prąd 4.0 – otrzymaj dofinansowanie na fotowoltaikę w 2022 roku

Mój prąd 4.0 2022 rok
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
5/5 - (1 głos)

Nawet 1 mld zł może wynieść kwota dofinansowania na fotowoltaikę, którą przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w tegorocznym naborze „Mój Prąd 4.0”. Rozpoczęcie naboru i przyjmowanie wniosków planowane jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału bieżącego roku.

Mój Prąd 4.0 to obecnie jedna z najpopularniejszych form dofinansowania fotowoltaiki w naszym kraju. W 2022 r. rozpocznie się czwarta edycja programu wspierającego energetykę prosumencką, a dokładniej segment mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Dotacja Mój Prąd 4.0 – jaka kwota dofinansowania?

Wszystko wskazuje na to, że w tegorocznym naborze beneficjenci będą mogli starać się o takie samo dofinansowanie jak w 2021 r. – czyli 3000 zł. Co najważniejsze, jeżeli prosument zdecyduje się zainwestować w dodatkowe urządzenia energetyczne, kwota uzyskanej dotacji będzie mogła się zwiększyć. Zadaniem urządzeń ma być zwiększenie poziomu autokonsumpcji energii wytwarzanej z fotowoltaiki. Innymi słowy, oznacza to, że ci którzy zdecydują się na montaż również innych rozwiązań np. fotowoltaiki z magazynem energii otrzymają więcej pieniędzy.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje przeznaczyć na dofinansowanie fotowoltaiki w 2022 r około 1 mld zł. Jednak kwota ta nie jest ostatecznie ustalona i zależy od unijnego dofinansowania w ramach programu REACT-EU.

fotowoltaika a panele słoneczne

Dofinansowanie fotowoltaiki w 2022 r. – na co jeszcze można pozyskać dotację?

W nowej odsłonie programu „Mój Prąd 4.0” oprócz mikroinstalacji fotowoltaicznych będzie można pozyskać dofinansowanie na inne systemy zarządzania energią. A wśród nich m.in. magazyny energii, ciepła i chłodu, zakup i montaż punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Fotowoltaika 2022 r. – jakie zmiany w systemie prosumenckim?

Prosumenci będą mogli zachować prawo do korzystania z dotychczasowego systemu rozliczeń nadwyżek energii w formie opustów w okresie piętnastu lat od uruchomienia produkcji energii. Warunkiem jest poprawne złożenie wniosku do 31 marca 2022 r. i przyjęcie go przez operatora sieci dystrybucyjnej. Z kolei prosumenci, którzy zdecydują się na złożenie wniosku później po 31 marca będą się rozliczać na zasadach net-bilingu. Czyli za nadwyżki, które wprowadzą do sieci otrzymają wynagrodzenie równoważne średniej cenie energii z poprzedniego miesiąca.  

Kto będzie mógł skorzystać z dotacji w ramach programu „Mój Prąd 4.0”?

Z programu mogą korzystać osoby prywatne, które wytwarzają energię elektryczną dla własnych potrzeb, ale też mają zawartą umowę kompleksową z zakładem energetycznym. W dokumencie muszą być doprecyzowane kwestie dotyczące wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Mój Prąd 3.0 a 4.0 – najważniejsze różnice

Edycja rządowego programu dofinansowania fotowoltaiki „Mój Prąd 3.0” z 2021 r.:

  1. Obejmowała dotacje do zakupu i montażu wyłącznie mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW. 
  2. Budżet na program „Mój Prąd 3.0” wynosił 500 mln zł

Tegoroczna edycja programu:

  1. Obejmuje segment mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale też przede wszystkim banki energii, magazyny ciepła i chłodu, ładowarki do samochodów elektrycznych, systemy do zarządzania energią w gospodarstwie domowym
  2. Budżet 4-tego naboru dofinansowania fotowoltaiki będzie najpewniej opiewał na kwotę 1 mld złotych

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.