Zmiany ustawy o OZE dotyczącej likwidacji systemu opustów od 2022 roku były przedmiotem posiedzenia poselskiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu, która odbyła się 18 listopada 2021 roku
Fotowoltaika zmiany 2022 – nowe przepisy, jakie są założenia?
Przede wszystkim nowe regulacje zakładają przejście z systemu opustów (net metering), czyli z bilansowania energii wprowadzonej do sieci/pobranej w proporcjach 70/80% z wirtualnym magazynem w postaci sieci energetycznej, na tzw. net billing, czyli rozliczanie finansowe wartości energii przepływającej przez licznik w obie strony. Energia wprowadzona do sieci liczona byłaby po cenie rynkowej, a do pobieranej doliczane miałyby być opłaty dystrybucyjne i podatki. Brany jest pod uwagę również okres przejściowy z bilansowaniem 1:1 i ulgami w kosztach przesyłu energii.
Zmiany w fotowoltaice od 2022 r. – przebieg zmian OZE
Wedle pierwotnych założeń zmiany miały nastąpić od 1 stycznia 2022 r., jednak po próbie wprowadzenia w projekcie autorstwa Jadwigi Emilewicz istotnych i niekorzystnych dla przyszłych prosumentów zmian, został on przez autorkę wycofany. Powyższy termin proponowanych zmian nie jest zatem realny. Następnie bardzo prawdopodobne było wdrożenie podobnego rozwiązania od 1 kwietnia 2022 r, autorstwa Marka Suskiego. Już 29 października 2021 sejm błyskawicznie przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która następnie trafiła do senatu. Po niespełna miesiącu, 25 listopada 2021 roku na posiedzeniu komisji (kilku) senackich przegłosowano wniosek o odrzucenie projektu. Teraz decyzja leży po stronie Senatorów.
Powodów opóźniania wprowadzenia zmian w ustawie OZE jest wiele. Jedną z nich jest problem z rozliczaniem dotacji unijnych dla gmin, które uruchomiły lub planują uruchomić projekty inwestujące w fotowoltaikę.
W związku z powyższym pojawia się nadzieja o przedłużenie bieżącego stanu, czyli prosumenckiego systemu bilansowania energii. Nowy projekt poselski zostanie przedstawiony podczas najbliższego posiedzenia Senatu, czyli w ciągu najbliższych dni. O zmianach będziemy informować.
Aktualizacja 26.11.2021
26 listopada w Senacie odbyło się głosowanie nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, przedstawionym przez posła Marka Suskiego. Projekt został w całości odrzucony przez Senatorów. Temat wraca do sejmu.
Aktualizacja 30.11.2021
Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych odrzuciła uchwałę Senatu o odrzuceniu projektu nowelizacji ustawy OZE. Głosowanie w Sejmie zadecyduje o dalszym losie zmian w ustawie OZE.
Aktualizacja 2.12.2021
Sejm odrzuca uchwałę Senatu o odrzuceniu projektu nowelizacji ustawy OZE i w konsekwencji zmiany rozliczeń z dotychczasowego systemu bilansowania energii net-metering na finansowy net-billing wejdą w życie od 1 kwietnia 2022 roku. Ostateczna decyzja zależy już tylko od podpisu Prezydenta Andrzeja Dudy.
Aktualizacja 15.12.2021
Ostatecznie podpisując nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii Prezydent Andrzej Duda zatwierdził planowane zmiany. Nowe zasady rozliczeń dla prosumentów zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw i wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2022.
Fotowoltaika 2022 – zmiany oraz net-billing
Dotychczasowi klienci, którzy posiadają instalację fotowoltaiczną, mają podpisane umowy prosumenckie z operatorem sieci dystrybucyjnej oraz licznik dwukierunkowy przed 1 kwietnia 2022, będą się rozliczać na starych zasadach bilansowania energii net-metering – zachowają dotychczasowe warunki nawet do 2035 roku. Z kolei nowi prosumenci – których instalacje OZE zostaną uruchomione po 31 marca 2022 roku, zostaną objęci nowym systemem net-billingu – czyli systemem rozliczania finansowego. Cena energii oddawanej do sieci energetycznej ma być ustalana kwartalnie, a w późniejszym czasie miesięcznie.
Końcem 2021 i początkiem 2022 roku Klienci mogą otrzymać od operatorów sieci dystrybucyjnych pisma informujące o konieczności podpisania aneksu do umowy prosumenckiej. Jeśli pisma te będą dotyczyć chęci pozostania w systemie prosumenckiego bilansowania energii, czyli systemu opustów net-metering, zalecamy wyrazić zgodę/chęć pozostania w tym systemie, ze względu na korzystniejszy sposób korzystania i dostępu do wyprodukowanej wcześniej w własnej mikroinstalacji energii elektrycznej.
Fotowoltaika 2022 – etap I - okres przejściowy
Według założeń przyjmowanej ustawy od 1 kwietnia 2022 do 30 czerwca 2022 roku nowi prosumenci będą rozliczani na zasadach dotychczasowych, ale tylko w okresie przejściowym czyli do 30 czerwca 2022.
Fotowoltaika 2022 – etap II - net-billing 2022
Od dnia 30 czerwca 2022 roku wszyscy prosumenci, których instalacja produkująca energię elektryczną została wykonana po 31 marca 2022 zaczną być rozliczani według systemu net-billing. Zatem prosumenci z okresu przejściowego z automatu przejdą na rozliczanie zgodne z net-billingiem, a dotychczas wprowadzona do sieci energia, która nie została do 30 czerwca 2022 wykorzystana, zasili ich depozyt prosumencki. Po tej dacie do 1 lipca 2024 roku energia elektryczna wprowadzana do sieci będzie określana miesięczną ceną rynkową.
Fotowoltaika 2022 – etap III - net-billing 2024
Od 1 lipca 2024 roku nadal będzie obowiązywał system sprzedażowy net-billing, ale cena energii elektrycznej zarejestrowanej przez licznik jako wyprodukowana będzie określana dla godzinowych okresów rozliczeniowych, zatem system ten będzie przypominał domowe, konsumpcyjne taryfy G12, G13, ale skierowane na produkcję.