Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

Fotowoltaika na gruncie. Dlaczego warto?

fotowoltaika na gruncie panele fotowoltaiczne Wadowice
5/5 - (2 głosy)

Znaczne oszczędności na rachunkach za prąd, ekologiczne rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę na dachu lub na gruncie. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie daje szereg możliwości. Jest preferowany przez Klientów, którzy np. nie mogą sobie pozwolić na fotowoltaikę na dachu lub chcą wykorzystać cenną przestrzeń do zagospodarowania.

Fotowoltaika na gruncie. Jakie korzyści daje takie rozwiązanie?

Przede wszystkim dowolność i możliwości w zakresie rozbudowywania paneli słonecznych i optymalizowania ustawień modułów. Oczywiście wszystko zależy od wielkości działki, na której zostaną zamontowane panele słoneczne. Dzięki temu można je instalować w dowolny sposób, tak by zmaksymalizować nasłonecznienie. Jeżeli posiadamy sporej wielkości działkę, możemy ustalać ilość paneli słonecznych wedle indywidualnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Możemy również zmieniać ich ilość w zależności od aktualnych potrzeb.

Kolejna sprawa – montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie nie wymaga ingerencji w poszycie dachowe.

Gruntowa Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10kWp - Zabierzów

Grunt pod fotowoltaikę. Jakie powinien spełniać wymogi?

Bardzo ważnym elementem jest odpowiednio wcześnie przygotowane podłoże. Grunt musi być stabilny, ciężar i konstrukcja paneli fotowoltaicznych wyklucza montaż na grząskim podłożu. Im stabilniejsza gleba, tym lepiej. Droga dojazdowa powinna być utwardzona, by nie było problemu z dotarciem na miejsce montażu.

Istotne jest, by teren nie był też zacieniony. Warto rozważyć orientacje południową (najbardziej nasłonecznioną). Przy większych instalacjach lub farmach fotowoltaicznych ważne, by działka znajdowała się możliwie blisko sieci średniego napięcia (około 500 m), co usprawni uzyskanie warunków przyłączenia. Im większy dystans, tym wyższe koszty przyłączenia.

Konstrukcja Gruntowa jednopodporowa fotowoltaiczna Polska Energia Andrychów

Jak wygląda instalacja fotowoltaiki na gruncie? Poznaj dwa etapy montażu

Aby montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie spełniał wszelkie wymogi określone w obowiązujących przepisach budowlanych musi zostać wykonany przez wykfalifikowanych specjalistów. Sam montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie wymaga stalowego stelaża – konstrukcji nośnej. Panele fotowoltaiczne na gruncie można montować na dwa sposoby

  1. Instalacja fotowoltaiczna jest wbijana lub wkręcana bezpośrednio w grunt. Wbijany stelaż musi zapewnić panelom odpowiednią stabilność i powinien zostać dobrany w taki sposób, by uwzględniał m.in. dany rodzaj podłoża czy nasłonecznienie.
  2. Przytwierdzanie za pomocą zaprawy betonowej – ten rodzaj montażu oznacza, że słupy są przytwierdzane do gruntu w formie zalewanego fundamentu, w wierconych otworach.
konstrukcja fotowoltaiczna gruntowa podniesiona wysoka 2 moduły PV pionowo
Konstrukcja gruntowa 1 panel pionowo
Zator - fotowoltaiczna instalacja gruntowa Dinozatorland

Fotowoltaika montowana na gruncie – cena i wymogi konstrukcyjne

W przypadku montażu paneli słonecznych „na ziemi” ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów konstrukcyjnych – przeważnie jest to stal ocynkowana lub pokrytata magnelisem, z elementami aluminiowymi – odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz korozję. Specjalistyczna konstrukcja montowana jest na stalowych podporach, dzięki czemu możliwe jest ułożenie paneli pod odpowiednim kątem. Wszystko to wpływa na cenę, która różni się od fotowoltaiki montowanej na dachu. Wyższa cena wynika ze zwiększonego nakładu pracy oraz konieczności zastosowania bardziej rozbudowanych i droższych stelaży. Decydując się na ten typ konstrukcji podczas kalkulacji kosztów należy pamiętać, że skierowana na południe instalacja gruntowa wygeneruje więcej energii niż instalacja PV na dachu w układzie mieszanym, np. wschód-zachód. W takim przypadku instalacja na gruncie może mieć mniejsza moc więc cena również się zmieni. Instalacje fotowoltaiczne gruntowe pracujące na potrzeby budynków mieszkalnych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, podlegają obniżonej stawce VAT 8%, a w wielu przypadkach podlegają również dotacjom lub ulgom. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy dokonają analizy i bezpłatnej wyceny, gdyż instalacja fotowoltaiczna oferowana przez firmę Polska Energia z Andrychowa zawsze dobierana jest indywidualnie i zależy od zapotrzebowania na energię.

👉 Czytaj więcej o konstrukcjach pod panele fotowoltaiczne. 

Instalacja fotowoltaiczna Strzyżowice 20KTL gruntowa
Instalacja Gruntowa Rybnik Polska Energia Andrychów
Konstrukcja gruntowa kotwiona do betonowej płyty

Czy potrzebne jest zezwolenie do montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie?

Na podstawie obowiązujących przepisów prawa budowlanego i znowelizowanej regulacji dotyczącej odnawialnych źródeł energii (OZE), przy instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp nie są wymagane żadne zezwolenia. Dlatego przydomowa gruntowa instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana bez uzgodnień z wymaganiami miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni ani warunkami zabudowy. Jeżeli z kolei łączna moc paneli fotowoltaicznych przekracza wartość 50 kWp, ich montaż wymaga pozwolenia – warto dodać, że ta reguła dotyczy zarówno instalacji fotowoltaicznych na ziemi, jak i na dachu obiektu.

 

Polska Energia Andrychów Huawei SUN2000-50KTL JASolar JAM60S10 50kWp
Gruntowa instalacja fotowoltaiczna 50kWp

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.