W jaki sposób pokrycie dachu wpływa na dobór konstrukcji pod fotowoltaikę ?

Fotowoltaika na dachówce
Polska Energia instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim rębek 50kWp
Polska Energia instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim, Radomyśl Wielki baywa
instalacja fotowoltaiczna montaż Polska Energia Andrychów, Kozy 10KTL

Kształt dachu, jego nachylenie, względy techniczne oraz estetyczne wpływają na wybór pokrycia dachowego. Z kolei decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, firma instalatorska musi dobrać odpowiednią konstrukcję montażową, przystosowaną do tego pokrycia

Fotowoltaikę można zainstalować niemal na każdym dachu. Dobierając odpowiedni system montażowy mamy gwarancję trwałości i wytrzymałości konstrukcji, a także szczelności pokrycia dachowego. 

1.

Fotowoltaika na dachówce

Dachówka jako bardzo popularny typ pokrycia dachowego umożliwia montaż konstrukcji pod moduły PV do krokwi lub do łat. Oba rozwiązania mają swoje zalety.

Montaż dokrokwiowy wymaga przykręcenia uchwytów montażowych bezpośrednio do krokwi, zatem rozstaw mocowań określają właśnie te elementy konstrukcyjne dachu. W takim przypadku nie ma możliwości zbliżenia się do krawędzi dachu, gdyż ostatnia krokiew może być obudowana dachówką krawędziową. Ma to szczególne znaczenie w przypadku instalacji PV maksymalnie wypełniających powierzchnię dachu. Uchwyty dokrokwiowe wykonane są z stali nierdzewnej.

Montaż na łatach wymaga przykręcenia uchwytu typu es do łaty. W tym przypadku łata stanowi zaczep konstrukcji fotowoltaicznej, a haki tego typu przystosowane są do montażu na łatach o przekroju 4x5cm. W przypadku takiego montażu, uchwyt końcowy można umieścić bliżej krawędzi dachu. Uchwyty typu es wykonane są z stali nierdzewnej.

fotowoltaika Konstrukcja dachówka

2.

Fotowoltaika na blachodachówce

Montaż konstrukcji na dachu pokrytym blachodachówką realizuje się najczęściej przy pomocy śrub dwugwintowych. Jest to specjalnie wykonana śruba z wkrętem do drewnianej krokwi z jednej strony, oraz z gwintem M10 do montażu adaptera pod profil aluminiowy z drugiej.

Montaż dwugwinty blachodachówka
Montaż dwugwinty blachodachówka

 Uszczelnienie do powierzchni dachu zapewnia dokręcana nakrętką M10 uszczelka EPDM, odporna na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Śruby dwugwintowe oraz nakrętki wykonane są z stali nierdzewnej. Do śruby przykręcany jest adapter, do którego z kolei montowana jest szyna w postaci profilu aluminiowego 40x40mm, która stanowi podstawę do mocowania modułów PV.

3.

Fotowoltaika na blachę trapezową

Na dachach skośnych pokrytych blachą trapezową stosujemy najczęściej 2 typy rozwiązań montażowych:

Mostek trapezowy – aluminiowy profil z uszczelką EPDM, montowany bezpośrednio do poszycia dachowego przy pomocy samogwintujących wkrętów nierdzewnych również z uszczelkami EPDM. Mostek tego typu jest równocześnie podstawą do mocowania modułów PV.

 

Blacha trapezowa montaż Polska Energia
Blacha trapezowa montaż Polska Energia

Uchwyt obornicki – aluminiowy uchwyt z uszczelką EPDM, montowany bezpośrednio do poszycia dachowego przy pomocy samogwintujących wkrętów nierdzewnych również z uszczelkami EPDM. Uchwyt przeznaczony jest do montażu szyny w postaci profilu aluminiowego 40x40mm, która stanowi podstawę do mocowania modułów PV.

4.

Fotowoltaika papę lub gont bitumiczny

Popularnym rozwiązaniem fotowoltaicznej konstrukcji montażowej na dachu z pełnym deskowaniem pokrytym papą termozgrzewalną lub gontem bitumicznym są uchwyty nierdzewne typu L. Uchwyty przykręcane są bezpośrednio do drewnianej konstrukcji dachu. Są dodatkowo uszczelnione pomiędzy podłożem bitumicznym, a dolną powierzchnią haka. 

Uchwyty przeznaczone są do montażu szyny w postaci profilu aluminiowego 40x40mm, która stanowi podstawę do mocowania modułów PV. Łączenie uchwytu z szyną przy pomocy śrub i nakrętek nierdzewnych.

Papa gont bitumiczny montaż Polska Energia

5.

Fotowoltaika na dachu płaskim

Konstrukcje na dach płaski dobierane są indywidualnie do warunków w jakich będą pracowały, sposobu zakotwienia do konstrukcji dachu, czy jego kąta pochylenia. Najczęściej stosowane są konstrukcje pod kątami pochylenia od 10 do 30 stopni.

Na dachu płaskim stosuje się również konstrukcje bez kotwienia do dachu – konstrukcje balastowe.

konstrukcja na dach płaski trójkąty Polska Energia
Polska Energia instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim, Radomyśl Wielki baywa

6.

Fotowoltaika na gruncie

Konstrukcje gruntowe statyczne to kotwione w podłożu słupy, do których przymocowana jest konstrukcja nośna modułów PV. Wykonane najczęściej z ocynkowanych kształtowników z ramionami pod kątem 30 stopni. Do budowy konstrukcji stosuje się również stal powlekaną metalicznie – magnelis.

Instalacja gruntowa Piekary Śląskie Polska Energia Andrychów
Instalacja Gruntowa Rybnik Polska Energia Andrychów
Polska Energia Fotowoltaika Andrychów hurtownia sklep