Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

Oceń ten post

W jaki sposób pokrycie dachu wpływa na dobór konstrukcji pod fotowoltaikę ?

Fotowoltaika na dachówce
Polska Energia instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim rębek 50kWp
Polska Energia instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim, Radomyśl Wielki baywa
instalacja fotowoltaiczna montaż Polska Energia Andrychów, Kozy 10KTL

Kształt dachu, jego nachylenie, względy techniczne oraz estetyczne wpływają na wybór pokrycia dachowego. Z kolei decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, firma instalatorska musi dobrać odpowiednią konstrukcję montażową, przystosowaną do tego pokrycia.

Fotowoltaikę można zainstalować niemal na każdym dachu. Dobierając odpowiedni system montażowy mamy gwarancję trwałości i wytrzymałości konstrukcji, a także szczelności pokrycia dachowego. 

Panele słoneczne na dachu

Dachówka jako bardzo popularny typ pokrycia dachowego umożliwia montaż konstrukcji pod moduły PV do krokwi lub do łat. Oba rozwiązania mają swoje zalety.

Montaż dokrokwiowy wymaga przykręcenia uchwytów montażowych bezpośrednio do krokwi, zatem rozstaw mocowań określają właśnie te elementy konstrukcyjne dachu. W takim przypadku nie ma możliwości zbliżenia się do krawędzi dach. Ostatnia krokiew może być obudowana dachówką krawędziową. Ma to szczególne znaczenie w przypadku instalacji PV maksymalnie wypełniających powierzchnię dachu. Uchwyty dokrokwiowe wykonane są z stali nierdzewnej.

instalacja fotowoltaiczna dachówka karpiówka podwójna
fotowoltaika Konstrukcja dachówka

 

Montaż na łatach wymaga przykręcenia uchwytu typu es do łaty. W tym przypadku łata stanowi zaczep konstrukcji fotowoltaicznej. Z kolei haki tego typu przystosowane są do montażu na łatach o przekroju 4x5cm. W przypadku takiego montażu, uchwyt końcowy można umieścić bliżej krawędzi dachu. Uchwyty typu es wykonane są z stali nierdzewnej.

Fotowoltaika na blachodachówce

Montaż konstrukcji na dachu pokrytym blachodachówką realizuje się najczęściej przy pomocy śrub dwugwintowych. Jest to specjalnie wykonana śruba z wkrętem do drewnianej krokwi z jednej strony. A także z gwintem M10 do montażu adaptera pod profil aluminiowy z drugiej.

Montaż dwugwinty blachodachówka
Montaż dwugwinty blachodachówka

Uszczelnienie do powierzchni dachu zapewnia dokręcana nakrętką M10 uszczelka EPDM. Jest odporna na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Śruby dwugwintowe oraz nakrętki wykonane są ze stali nierdzewnej. Do śruby przykręcany jest adapter, do którego z kolei montowana jest szyna w postaci profilu aluminiowego 40x40mm. Stanowi ona podstawę do mocowania modułów PV.

Fotowoltaika na blachę trapezową

Na dachach skośnych pokrytych blachą trapezową stosujemy najczęściej 2 typy rozwiązań montażowych:

  • Mostek trapezowy – aluminiowy profil z uszczelką EPDM, montowany bezpośrednio do poszycia dachowego przy pomocy samogwintujących wkrętów nierdzewnych również z uszczelkami EPDM. Mostek tego typu jest równocześnie podstawą do mocowania modułów PV.
Blacha trapezowa montaż Polska Energia
Blacha trapezowa montaż Polska Energia
  • Uchwyt obornicki – aluminiowy uchwyt z uszczelką EPDM, montowany bezpośrednio do poszycia dachowego przy pomocy samogwintujących wkrętów nierdzewnych również z uszczelkami EPDM. Uchwyt przeznaczony jest do montażu szyny w postaci profilu aluminiowego 40x40mm, która stanowi podstawę do mocowania modułów PV.

Konstrukcja fotowoltaiczna dla pokrycia blachą na rąbek

Uchwyt montażowy na rąbek stojący

Blacha na rąbek jest estetycznym i nowoczesnym pokryciem dachowym, coraz częściej wykorzystywanym w nowoczesnych domach. Również do tego typu pokrycia producenci przewidzieli nierdzewne uchwyty montażowe. 

Uchwyt taki zaciskany jest na blasze poniżej zamka zatrzaskowego, przy jego skręcaniu.

Uchwyty  fotowoltaiczne do blachy na rąbek umożliwiają przykręcenie do nich klasycznych profili montażowych (szyn) 40x40mm, stanowiących  podstawę do mocowania modułów fotowoltaicznych. Łączenie uchwytu z szyną przy pomocy śrub sześciokątnych i nakrętek nierdzewnych najczęściej w rozmiarze M10.

Fotowoltaika na papę lub gont bitumiczny

Popularnym rozwiązaniem fotowoltaicznej konstrukcji montażowej na dachu skośnym z pełnym deskowaniem pokrytym papą termozgrzewalną lub gontem bitumicznym są uchwyty nierdzewne typu L. Uchwyty przykręcane są bezpośrednio do drewnianej konstrukcji dachu. Są dodatkowo uszczelnione pomiędzy podłożem bitumicznym, a dolną powierzchnią haka. 

Uchwyty przeznaczone są do montażu szyny w postaci profilu aluminiowego 40x40mm. Stanowi ona podstawę do mocowania modułów PV. Łączenie uchwytu z szyną przy pomocy śrub i nakrętek nierdzewnych.

Papa gont bitumiczny montaż Polska Energia

Konstrukcja balastowa na dach płaski

Konstrukcje na dach płaski dobierane są indywidualnie do warunków w jakich będą pracowały. A także sposobu zakotwienia do konstrukcji dachu, czy jego kąta pochylenia. Najczęściej stosowane są konstrukcje pod kątami pochylenia od 10 do 30 stopni.

Na dachu płaskim stosuje się również konstrukcje bez kotwienia do dachu – konstrukcje balastowe.

Polska Energia instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim, Radomyśl Wielki baywa
konstrukcja na dach płaski trójkąty Polska Energia
konstrukcja balastowa bloczki betonowe z mocowaniem

Fotowoltaika na gruncie

Konstrukcje gruntowe statyczne to kotwione w podłożu słupy, do których przymocowana jest konstrukcja nośna modułów PV. Wykonane najczęściej z ocynkowanych kształtowników z ramionami pod kątem 30 stopni. Do budowy konstrukcji stosuje się również stal powlekaną metalicznie – magnelis.

Konstrukcja Gruntowa jednopodporowa fotowoltaiczna Polska Energia Andrychów

Gruntowa konstrukcja fotowoltaiczna jednopodporowa 2 moduły pionowo

Instalacja gruntowa Piekary Śląskie Polska Energia Andrychów

Gruntowa konstrukcja fotowoltaiczna dwupodporowa 4 moduły poziomo

Konstrukcja gruntowa 1 panel pionowo

Niska konstrukcja fotowoltaiczna jednopodporowa 1 moduł pionowo

fotowoltaika na gruncie panele fotowoltaiczne Wadowice

Konstrukcja fotowoltaiczna jednopodporowa 2 moduły pionowo

Innym rozwiązaniem konstrukcji gruntowej jest jej odmiana wyposażona w stopy, umożliwiające zakotwienie jej do płyty fundamentowej. Jest to idealne rozwiązanie do zagospodarowania przestrzeni po wyburzonym budynku gospodarczym czy garażu.

konstrukcja fotowoltaiczna gruntowa podniesiona wysoka 2 moduły PV pionowo

Konstrukcja fotowoltaiczna podniesiona, 2 modułu pionowo

Konstrukcja gruntowa kotwiona do betonowej płyty

Konstrukcja fotowoltaiczna dwupodporowa 4 moduły poziomo kotwiona do betonu

Fotowoltaika do grzania ciepłej wody 1 rząd paneli

Konstrukcja fotowoltaiczna podniesiona, 6 modułów PV w 1 rzędzie poziomo do ogrzewania CWU ciepłej wody użytkowej 

Polska Energia Andrychów Huawei SUN2000-50KTL JASolar JAM60S10 50kWp

Konstrukcja fotowoltaiczna 50kWp czteropodporowa 11 modułów poziomo

Konstrukcja gruntowa 6 paneli poziomo 3 podpory

Konstrukcja gruntowa trzypodporowa z 6 panelami w układzie poziomym

Fotowoltaika na skośny dach pokryty membraną EPDM

Nowoczesnym i coraz popularniejszym rozwiązaniem  pokrycia dachu, również w domach mieszkalnych jest membrana EPDM. W naszej ofercie posiadamy rozwiązania do montażu dokrokwiowego wraz z specjalną techniką uszczelnienia termicznego dedykowanej osłony hermetyzującej połączenie z membraną pokrywającą dach. Wykonana w ten sposób konstrukcja solidnie łączy dach budynku z modułami fotowoltaicznymi.

Łącznik wkręcany z osłoną przeznaczone są do montażu szyny w postaci profilu aluminiowego 40x40mm, która stanowi podstawę do mocowania modułów PV. Łączenie uchwytu z szyną przy pomocy śrub i nakrętek nierdzewnych.

Membrana dachowa profile montaż fotowoltaika Polska Energia
Membrana dachowa

Fotowoltaika i konstrukcja klejona do papy, niewymagająca balastu

Na dachu płaskim lub na dachu o niewielkim pochyleniu pokrytym papą bitumiczną, w przypadku gdy jego budowa nie dopuszcza dużego obciążenia konstrukcją balastową, stosujemy nowatorskie rozwiązanie konstrukcji wklejanej.

Konstrukcja mocowana na dachu płaskim za pomocą innowacyjnych podstaw wklejanych w poszycie dachu. Dzięki bardzo dużej wytrzymałości wklejanych podstaw konstrukcja nie wymaga balastu i kotwienia, dzięki czemu, może być stosowana na dachach o małej nośności bez ingerencji w poszycie dachu.

konstrukcja wklejana w dach pokryty papą
Konstrukcja wklejana w dach płaski pokryty papą
Polska Energia Fotowoltaika Andrychów hurtownia sklep