Kształt dachu, jego nachylenie, względy techniczne oraz estetyczne wpływają na wybór pokrycia dachowego. Z kolei decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, firma instalatorska musi dobrać odpowiednią konstrukcję montażową, przystosowaną do tego pokrycia.
Fotowoltaikę można zainstalować niemal na każdym dachu. Dobierając odpowiedni system montażowy mamy gwarancję trwałości i wytrzymałości konstrukcji, a także szczelności pokrycia dachowego.
Dachówka jako bardzo popularny typ pokrycia dachowego umożliwia montaż konstrukcji pod moduły PV do krokwi lub do łat. Oba rozwiązania mają swoje zalety.
Montaż dokrokwiowy wymaga przykręcenia uchwytów montażowych bezpośrednio do krokwi, zatem rozstaw mocowań określają właśnie te elementy konstrukcyjne dachu. W takim przypadku nie ma możliwości zbliżenia się do krawędzi dach. Ostatnia krokiew może być obudowana dachówką krawędziową. Ma to szczególne znaczenie w przypadku instalacji PV maksymalnie wypełniających powierzchnię dachu. Uchwyty dokrokwiowe wykonane są z stali nierdzewnej.
Montaż na łatach wymaga przykręcenia uchwytu typu es do łaty. W tym przypadku łata stanowi zaczep konstrukcji fotowoltaicznej. Z kolei haki tego typu przystosowane są do montażu na łatach o przekroju 4x5cm. W przypadku takiego montażu, uchwyt końcowy można umieścić bliżej krawędzi dachu. Uchwyty typu es wykonane są z stali nierdzewnej.
Montaż konstrukcji na dachu pokrytym blachodachówką realizuje się najczęściej przy pomocy śrub dwugwintowych. Jest to specjalnie wykonana śruba z wkrętem do drewnianej krokwi z jednej strony. A także z gwintem M10 do montażu adaptera pod profil aluminiowy z drugiej.
Uszczelnienie do powierzchni dachu zapewnia dokręcana nakrętką M10 uszczelka EPDM. Jest odporna na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Śruby dwugwintowe oraz nakrętki wykonane są ze stali nierdzewnej. Do śruby przykręcany jest adapter, do którego z kolei montowana jest szyna w postaci profilu aluminiowego 40x40mm. Stanowi ona podstawę do mocowania modułów PV.
Na dachach skośnych pokrytych blachą trapezową stosujemy najczęściej 2 typy rozwiązań montażowych:
Blacha na rąbek jest estetycznym i nowoczesnym pokryciem dachowym, coraz częściej wykorzystywanym w nowoczesnych domach. Również do tego typu pokrycia producenci przewidzieli nierdzewne uchwyty montażowe.
Uchwyt taki zaciskany jest na blasze poniżej zamka zatrzaskowego, przy jego skręcaniu.
Uchwyty fotowoltaiczne do blachy na rąbek umożliwiają przykręcenie do nich klasycznych profili montażowych (szyn) 40x40mm, stanowiących podstawę do mocowania modułów fotowoltaicznych. Łączenie uchwytu z szyną przy pomocy śrub sześciokątnych i nakrętek nierdzewnych najczęściej w rozmiarze M10.
Popularnym rozwiązaniem fotowoltaicznej konstrukcji montażowej na dachu skośnym z pełnym deskowaniem pokrytym papą termozgrzewalną lub gontem bitumicznym są uchwyty nierdzewne typu L. Uchwyty przykręcane są bezpośrednio do drewnianej konstrukcji dachu. Są dodatkowo uszczelnione pomiędzy podłożem bitumicznym, a dolną powierzchnią haka.
Uchwyty przeznaczone są do montażu szyny w postaci profilu aluminiowego 40x40mm. Stanowi ona podstawę do mocowania modułów PV. Łączenie uchwytu z szyną przy pomocy śrub i nakrętek nierdzewnych.
Konstrukcje na dach płaski dobierane są indywidualnie do warunków w jakich będą pracowały. A także sposobu zakotwienia do konstrukcji dachu, czy jego kąta pochylenia. Najczęściej stosowane są konstrukcje pod kątami pochylenia od 10 do 30 stopni.
Na dachu płaskim stosuje się również konstrukcje bez kotwienia do dachu – konstrukcje balastowe.
Konstrukcje gruntowe statyczne to kotwione w podłożu słupy, do których przymocowana jest konstrukcja nośna modułów PV. Wykonane najczęściej z ocynkowanych kształtowników z ramionami pod kątem 30 stopni. Do budowy konstrukcji stosuje się również stal powlekaną metalicznie – magnelis.
Gruntowa konstrukcja fotowoltaiczna jednopodporowa 2 moduły pionowo
Gruntowa konstrukcja fotowoltaiczna dwupodporowa 4 moduły poziomo
Niska konstrukcja fotowoltaiczna jednopodporowa 1 moduł pionowo
Konstrukcja fotowoltaiczna jednopodporowa 2 moduły pionowo
Innym rozwiązaniem konstrukcji gruntowej jest jej odmiana wyposażona w stopy, umożliwiające zakotwienie jej do płyty fundamentowej. Jest to idealne rozwiązanie do zagospodarowania przestrzeni po wyburzonym budynku gospodarczym czy garażu.
Konstrukcja fotowoltaiczna podniesiona, 2 modułu pionowo
Konstrukcja fotowoltaiczna dwupodporowa 4 moduły poziomo kotwiona do betonu
Konstrukcja fotowoltaiczna podniesiona, 6 modułów PV w 1 rzędzie poziomo do ogrzewania CWU ciepłej wody użytkowej
Konstrukcja fotowoltaiczna 50kWp czteropodporowa 11 modułów poziomo
Konstrukcja gruntowa trzypodporowa z 6 panelami w układzie poziomym
Nowoczesnym i coraz popularniejszym rozwiązaniem pokrycia dachu, również w domach mieszkalnych jest membrana EPDM. W naszej ofercie posiadamy rozwiązania do montażu dokrokwiowego wraz z specjalną techniką uszczelnienia termicznego dedykowanej osłony hermetyzującej połączenie z membraną pokrywającą dach. Wykonana w ten sposób konstrukcja solidnie łączy dach budynku z modułami fotowoltaicznymi.
Łącznik wkręcany z osłoną przeznaczone są do montażu szyny w postaci profilu aluminiowego 40x40mm, która stanowi podstawę do mocowania modułów PV. Łączenie uchwytu z szyną przy pomocy śrub i nakrętek nierdzewnych.
Na dachu płaskim lub na dachu o niewielkim pochyleniu pokrytym papą bitumiczną, w przypadku gdy jego budowa nie dopuszcza dużego obciążenia konstrukcją balastową, stosujemy nowatorskie rozwiązanie konstrukcji wklejanej.
Konstrukcja mocowana na dachu płaskim za pomocą innowacyjnych podstaw wklejanych w poszycie dachu. Dzięki bardzo dużej wytrzymałości wklejanych podstaw konstrukcja nie wymaga balastu i kotwienia, dzięki czemu, może być stosowana na dachach o małej nośności bez ingerencji w poszycie dachu.
Coraz popularniejszym materiałem izolacyjnym do dachów płaskich staje się piana stosowana na zewnętrznej powierzchni dachu. Izolacje natryskowe zamkniętokomórkową pianka poliuretanowa aplikowaną metodą natryskową jest szczelnym i jednolitym dociepleniem dachu. Z zewnątrz piana pokryta jest specjalną farbą, która zapewnia wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne.
Na dachu płaskim izolowanym pianą poliuretanową również można wykonać instalację fotowoltaiczną. Przy zastosowaniu dedykowanych rozwiązań możliwe jest zakotwienie konstrukcji bezpośrednio do dachu, a następnie uzupełnienie wybranej wcześniej warstwy izolacyjnej piany i ponowne jej zabezpieczenie dedykowaną przez producenta farbą.
Konstrukcja mocowana w ten sposób na dachu płaskim charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz nie wymaga balastu, dzięki czemu, może być stosowana na dachach o małej nośności.