Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

Eksperci z Polskiej Energii szkolili strażaków z Myślenic

Polska Energia - Szkolenie Strażaków PSP Myślenice 2023
5/5 - (6 głosów)

W sobotę 15 kwietnia 2023 r. firma Polska Energia Sp.K. z Andrychowa zorganizowała kolejne szkolenie. Wydarzenie odbyło się w jednostce PSP Myślenice pod nazwą „Szkolenie dla strażaków OSP i PSP z terenu powiatu myślenickiego dotyczące budowy, eksploatacji, zagrożeń energetycznych oraz taktyki gaszenia systemów fotowoltaicznych (PV)”. 

Szkolenie dla strażaków z fotowoltaiki i bezpieczne gaszenie pożarów

W szkoleniu uczestniczyło ponad 100 strażaków z Ochotniczych i Państwowej Straży Pożarnej. Podobnie jak w poprzednio organizowanych szkoleniach odbyła się część teoretyczna z prezentacją multimedialną, a także bardzo dużą dawką wiedzy. Z kolei część praktyczna odbyła się w wyznaczonym na terenie jednostki PSP placu. Zostały przeprowadzone testy i próby w rzeczywistych warunkach pracy przygotowanej instalacji fotowoltaicznej składającej się z 12 modułów PV o łącznej mocy 5kWp. 

– Podczas części teoretycznej szkolenia w KPP PSP w Myślenicach strażacy zapoznali się z tematami związanymi z instalacjami fotowoltaicznymi i magazynami energii. Między innymi z budową, zasadą działania, sposobami łączenia i rozłączania. A także stosowanymi zabezpieczeniami i elementami rozłączającymi obwody DC – mówi Zbigniew Hatala, wiceprezes spółki Polska Energia z Andrychowa. 

Zagrożenia wynikające z pracy instalacji fotowoltaicznych

Wśród tematów poruszono także zagrożenia, które mogą powodować instalacje fotowoltaiczne uszkodzone w wyniku pożaru. A także zjawisk pogodowych, np. silnego wiatru i innych zdarzeń losowych. Ponadto zaprezentowane zostały także urządzenia stosowane w instalacjach fotowoltaicznych, m.infalowniki, magazyn energii, przyciski p.poż, rozłączniki ręczne i mechaniczne oraz inne podzespoły elektryczne i montażowe. Szkolenie prowadzili mgr inż. Robert Maczionsek oraz prezes firmy Polska Energia Przemysław Hatala.

Polska Energia - Szkolenie Strażaków PSP Myślenice 2023
Szkolenie Strażaków PSP Myślenice 2023 – pożar fotowoltaiki

Gaszenie pożaru instalacji fotowoltaicznej i inne zagrożenia 

W ramach części praktycznej pracownicy firmy Polska Energia zaprezentowali:

  1. Wygenerowanie łuku elektrycznego po przerwaniu obwodu DC w pracującej instalacji fotowoltaicznej.
  2. Możliwość wywołania pożaru instalacji fotowoltaicznej spowodowanego mechanicznym uszkodzeniem modułu PV.
  3. Wywołanie pożaru spowodowane przez wadliwy rozłącznik na przykładzie nieprawidłowo rozłączonej podstawy bezpiecznika DC w stałoprądowej części pracującej instalacji fotowoltaicznej
  4. Test wytrzymałości ogniowej fragmentu instalacji fotowoltaicznej wraz z konstrukcją aluminiową i wpływu na tę instalację pożaru spowodowanego zewnętrznym źródłem ognia.
  5. Gaszenia pożaru instalacji fotowoltaicznej strumieniem wody.
  6. Pomiary elektryczne instalacji PV w różnych warunkach pogodowych. Również podczas całkowitego zachmurzenia i opadów deszczu.
Polska Energia - Szkolenie Strażaków PSP Myślenice 2023
Polska Energia – Szkolenie Strażaków PSP Myślenice 2023
Polska Energia - Szkolenie Strażaków PSP Myślenice 2023
Polska Energia – Szkolenie Strażaków PSP Myślenice 2023 – łuk elektryczny w instalacji fotowoltaicznej
Polska Energia - Szkolenie Strażaków PSP Myślenice 2023
Szkolenie Strażaków PSP Myślenice 2023 – Co robić gdy pali się fotowoltaika

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.