Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

Dopłaty do fotowoltaiki dla spółdzielni i wspólnot. Zobacz, jak złożyć wniosek

dofinansowanie fotowoltaiki dla spółdzielni i wspólnot od 1 lutego 2023
1.6/5 - (83 głosy)

Od 1 lutego 2023 roku, zarządcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych mogą składać wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego. Chodzi o dofinansowanie do fotowoltaiki w wysokości do 50 proc. wartości instalacji. Program skierowany jest do spółdzielni, które chcą wykorzystać energię słoneczną do produkcji prądu dla swoich mieszkańców. To duża szansa na oszczędności poprzez obniżenie rachunków za energię elektryczną. Podpowiadamy jak poprawnie złożyć wniosek. 

Prosument lokatorski od 1 lutego 2023 roku

Wprowadzenie tzw. „prosumenta lokatorskiego” od 1 lutego 2023 r. oznacza dla lokatorów budynków mieszkalnych możliwość wykorzystania swojego mieszkania jako źródło produkcji energii elektrycznej za pomocą paneli PV. Co to oznacza w praktyce? Zarządzający budynkiem wielolokalowym będzie mógł zainstalować fotowoltaikę na dachu lub na innej części mieszkania (np. fotowoltaika na balkonie) i wytwarzać energię elektryczną. Wytworzona w ten sposób energia będzie zasilała mieszkanie. 

Wprowadzenie prosumenta lokatorskiego od lutego 2023 

Wprowadzenie prosumenta lokatorskiego od 1 lutego 2023 roku jest częścią szerszej strategii na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Do tej pory, żeby zainstalować panele fotowoltaiczne, można było otrzymać dofinansowanie z programu „Mój Prąd” w wysokości do 6 tys. zł. Jednak dla spółdzielni i wspólnot obowiązywały trudne zasady rozliczeń (wyprodukowana energia była rozliczana tylko w części przez operatora). Do tego zbyt niska kwota dofinansowania sprawiły, że fotowoltaika rozwijała się głównie dla budynków jednorodzinnych. Wprowadzenie „prosumenta lokatorskiego” to możliwość uzyskania dofinansowania w wysokości do 50 proc. wartości instalacji fotowoltaicznych. Dodajmy, że beneficjentem są spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz samorządy mające w zasobach budynki wielorodzinne.

Prosument lokatorski – rozpoczął się nabór wniosków

Nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki dla właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych rozpoczął się od 1 lutego 2023 r. Budżet na dofinansowanie do fotowoltaiki dla spółdzielni wynosi ponad 448 mln zł. Zarządcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych mogą składać wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego o granty na OZE. Wnioski dotyczą dofinansowania fotowoltaiki w wysokości do 50 proc. wartości instalacji. 

>> Więcej informacji o programie TERMO dla spółdzielni i wspólnot <<

Prosument lokatorski – jak złożyć wniosek?

Wniosek o przyznanie grantu OZE można składać w Banku Gospodarstwa Krajowego do 30 czerwca 2026 r.

Do wniosku o dofinansowanie fotowoltaiki należy dołączyć:

  • dokumentację projektową instalacji
  • dokumenty potwierdzające umocowanie osób podpisujących wniosek do reprezentowania inwestora oraz wzór podpisu/ów złożonych na wniosku

Dokumenty w wersji papierowej należy przesłać na adres tymczasowej siedziby banku.

Na wniosku można dopisać: „Grant OZE” lub „Program TERMO”.

Tymczasowa siedziba oraz adres do korespondencji:

ul. Chmielna 73 (budynek VARSO 2) 

00-801 Warszawa

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych na blokach

Dzięki programowi dofinansowania fotowoltaiki lokatorzy będą mogli wykorzystać swoje mieszkania jako źródło energii i promowanie ekologicznego sposobu produkcji energii elektrycznej. Dodajmy, że grant OZE dla właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych jest przeznaczony na zakup, montaż, budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii. Ważnym aspektem jest to, że dofinansowanie może być również przeznaczone na modernizację instalacji odnawialnego źródła energii. Wówczas moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%. 

Szczegóły dotyczące terminów przyznania dofinansowania w ramach programu TERMO znajdują się w regulaminie na stronie bgk.pl  (regulamin dla inwestorów).

Warto dodać, że w ramach inicjatywy lokator będzie mógł korzystać z różnych form wsparcia. A wśród nich dopłaty do instalacji paneli słonecznych czy ulgi podatkowe. W związku z tym możliwe będzie zwiększenie dostępności oraz atrakcyjności instalacji fotowoltaicznych dla lokatorów. Niewątpliwie przyczyni się do rozwoju odnawialnych źródeł energii i ochrony środowiska.

Rozliczenie energii w budynku wielolokalowym 

Jak informuje ministerstwo rozwoju i technologii możliwe jest wykorzystanie różnych form rozliczenia energii elektrycznej. Zanim jednak zarządca podejmie decyzję o sposobie rozliczenia ważne jest określenie rocznego zużycia energii elektrycznej dla części wspólnej. Należą do niej m.in. windy, pompy, oświetlenie czy ogrzewanie. Następnie musi określić ilość produkowanej energii elektrycznej z instalacji odnawialnych źródeł energii. W tym przypadku należy podać możliwą do wykorzystania powierzchnię dachu, gruntu, a także elewacji.

Jak będą rozliczani prosumenci w 2023?

Zarządca może skorzystać z przepisów tzw. prosumenta indywidualnego dla samej części wspólnej (jeżeli roczne zużycie i produkcja energii elektrycznej będą na podobnym poziomie). Reasumując – co w sytuacji, gdy roczne zużycie w części wspólnej jest znacząco mniejsze? Jak czytamy w serwisie gov.pl „można rozważyć wykorzystanie całej powierzchni dachu i innych miejsc, a pozostałą część energii elektrycznej przeznaczyć do rozliczenia w ramach prosumenta zbiorowego albo prosumenta lokatorskiego, który jest prosumentem indywidualnym, dedykowanym tylko dla części wspólnych budynków wielolokalowych, z możliwością bezpośredniego otrzymywania wynagrodzenia za energię na wskazane konto, dla którego przepisy są w trakcie opracowywania”

Dodajmy, że założenia dotyczące prosumenta lokatorskiego dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.