Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

Fotowoltaika na bloku 2023 r. Będą dopłaty dla spółdzielni i wspólnot

Fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych
4.1/5 - (68 głosów)

Od 1 lutego 2023 r. szykują się nowe dopłaty dla mieszkańców bloków. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło zwiększenie dopłat do instalacji fotowoltaicznych, które są montowane na domach wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie. Mają one objąć do 50% wartości instalacji. Do tej pory rozwijał się rynek prosumentów indywidualnych, teraz nadchodzi czas na prosumentów zbiorowych. Zobacz, kto i gdzie może złożyć wniosek o dofinansowanie.

Fotowoltaika 2023 r. Nowe dopłaty dla mieszkańców bloków

Do tej pory dla budynków wielolokalowych zasilanie części wspólnej odbywało się przez rozliczenie prosumenckie, czyli autokonsumpcje oraz sprzedaż do sieci po cenie średniej hurtowej. Od 2019 r. w ramach programu „Mój Prąd” takie same zasady obowiązywały zarówno prosumentów w domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Nadwyżka zasilała rachunek energii, z kolei reszta odkładana była na koncie. Ewentualny nadmiar na koniec roku był zwracany w wysokości 20% prosumentowi. Jeżeli powierzchnia dachu była niewielka, instalacja pokrywała w całości (lub w części) koszty energii dla części wspólnej. Obecnie instalacje fotowoltaiczne powstające na domach wielorodzinnych są wspierane dokładnie taką samą kwotą, jak na domach prywatnych, czyli dotacją do 6 tys. zł.  

Od 1 lutego 2023 r. rząd planuje wesprzeć również mniejsze miejscowości wprowadzając tzw. prosumenta lokatorskiego.

Fotowoltaika na bloku. Nowe dopłaty i zasady 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje dofinansowanie fotowoltaiki do 50%. Budżet programu wyniesie 500 mln zł. Minister szacuje, że przy średniej wielkości instalacji o mocy 30 kW o wartości około 150 tys. zł rząd jest w stanie dopłacić 75 tys. zł. Kolejne symulacje dotyczą bloku, w którym znajdują się 64 mieszkania – energia na potrzeby wspólne wynosi 4 MWh/rok, jej koszt to 2 800 zł. Według ministerstwa instalacja produkująca do 30 MWh na rok – pokryje zużycie wspólne i pokryje przychody dla budynku w wysokości 19 600 zł rocznie. W takiej sytuacji lokatorzy nie płacą za energię w części wspólnej i obniża się ich własny koszt zużycia. Tu średnia obniżka na lokal to 328 zł/rok przez kolejnych 15 lat. Przewidywany zwrot z inwestycji według Instytutu Gospodarki Nieruchomościami, przy dotacji 50% to około 5 lat.

źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Fotowoltaika dla mieszkańców bloków. Dofinansowanie od lutego 2023 r. 

Nowy program został ogłoszony 28 grudnia 2022 r. Szef resortu przedstawił ponadto informacje o tym, na jakich zasadach będzie działał program dofinansowania do paneli fotowoltaicznych dla mieszkańców bloków. Prosumenci będą się rozliczać według nowych zasad. Wedle nowych ustaleń cała energia wyprodukowana ponad autokonsumpcję będzie dotyczyć tylko części wspólnej i będzie rozliczana przez operatora.

Co więcej zarządzający budynkiem wielolokalowym – czyli nieruchomości Towarzystwa Budownictwa Społecznego (tzw. TBS), spółdzielnie, wspólnoty będą mogły zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej. Całość energii, która zostanie oddana do sieci, będzie rozliczana każdego miesiąca ze sprzedawcą (wedle cen hurtowych). Później wpłynie na konto właściciela. Przychody mają z kolei obniżyć koszty utrzymania budynku. Chodzi o obniżenie kosztów rachunków w częściach wspólnych tj. windach, klatkach schodowych, czy parkingach. Zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć przykładowo na remonty lub inne bieżące potrzeby. Zarządca budynku (prosument) będzie musiał zgłosić do sprzedawcy status prosumenta lokatorskiego (czyli sposób rozliczenia), przedstawiając uchwałę o budowie takiej instalacji.

Panele fotowoltaiczne na bloku. Kiedy można złożyć wniosek o dofinansowanie

Od 1 lutego 2023 r. wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych będzie przyjmował Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Fotowoltaika na bloku. Zasady programu od 1 lutego 2023 r.  

W ramach nowego programu otrzymaną dotację będzie można przeznaczyć na zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii. Ponadto – modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%. Dofinasowanie obejmie również instalacje wspomagające, czyli magazyny energii i pompy ciepła. 

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.