Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

Więcej mocy niż w katalogu? Jak to możliwe?

Fotowoltaika - więcej mocy niż podaje producent
5/5 - (1 głos)

4 kwietnia 2022 r. niektóre instalacje fotowoltaiczne generowały większą moc niż podana przez producenta w kartach katalogowych! Jaką moc maksymalną mogą generować moduły fotowoltaiczne ?

W poniedziałek 4 kwietnia 2022 r. w niektórych instalacjach fotowoltaicznych można było zaobserwować ciekawy przypadek. -Chwilowe moce generowane do sieci energetycznej były większe niż nominalna moc całego zainstalowanego systemu PV. Jak to się stało i czy jest to w ogóle możliwe?

Jaszczurowa instalacja gruntowa 5kWp

Obserwując pracę instalacji fotowoltaicznej w różnych porach roku można zauważyć następującą rzecz. A mianowicie, szczytowa moc osiągana najczęściej w południe, jest mniejsza od nominalnej mocy modułów fotowoltaicznych, odczytanej z kart katalogowych. Jest to naturalne w naszym położeniu geograficznym i wynika przede wszystkim z natężenia promieniowania słoneczne. 

charakterystyki mocy instalacji huawei i solaredge

Dlaczego 4 kwietnia chwilowe moce generowane przekraczały wartości podane przez producenta? Nastąpiło kilka sprzyjających warunków. Wśród nich m.in. silne wiosenne słońce, niska temperatura powietrza oraz pojawiające się chwilowe zachmurzenie.

Co więcej, poruszające się chmury powodowały przysłanianie instalacji fotowoltaicznych. Przez co ich temperatura szybko obniżała się z powodu niskiej temperatury powietrza. Natomiast przebijające się promienie słońca, powodowały że ogniwa pracowały chwilowo w bardzo mocnym oświetleniu. A wszystko to przy temperaturze niższej niż nominalna temperatura flash testów modułów PV.

Monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne posiadają ujemny współczynnik temperaturowy napięcia. Zatem im niższa temperatura ogniwa, tym wyższe napięcie wyjściowe modułu PV. A co za tym idzie i moc generowana. 

Ekipa Polska Energia z Andrychowa życzy pełnego słońca, najniższych temperatur i jak największych uzysków!

charakterystyki fronius sofarsolar

Prezentowane uzyski i moce szczytowe pochodzą z instalacji o różnych konfiguracjach sprzętowych i różnych systemach montażu, z azymutem zbliżonym do południowego i południowo-zachodniego.

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.