Ustawa wiatrakowa z 2023 roku zakłada, że turbiny wiatrowe będzie można montować 700 metrów od domu. To duża zmiana, gdyż do tej pory mówiło się, że minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 metrów. Sejmowa komisja ds. energii przyjęła jednak poprawkę podnoszącą tę odległość do 700 metrów. Co jeszcze mówi ustawa wiatrakowa 2023 r.?
W ostatnich latach zwiększająca się świadomość ekologiczna oraz rosnące koszty energii elektrycznej skłaniają do inwestycji w alternatywne źródła energii. Bardzo popularnym i jednocześnie opłacalnym rozwiązaniem jest fotowoltaika. Dzięki instalacji paneli fotowowoltaicznych na dachu lub na gruncie możemy zauważyć znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Własna energia elektryczna to szansa na obniżenie kosztów życia, ale też dodatkowe źródło dochodu. Jeśli posiadasz bowiem instalację fotowoltaiczną, możesz sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. Co za tym idzie – zarabiać na swojej instalacji. Ceny energii elektrycznej stale się zwiększają, dlatego inwestycja w fotowoltaikę zapewnia bezpieczeństwo przed wzrostem kosztów. Dodatkowe możesz skorzystać z różnych form wsparcia finansowego i dofinansowania fotowoltaiki, jak np. „Mój Prąd 5.0”. Firma fotowoltaiczna Polska Energia z Andrychowa oferuje kompleksowe doradztwo na każdym etapie inwestycji, dlatego zobacz nasze realizacje i koniecznie skontaktuj się z nami – dołącz do naszych zadowolonych Klientów, którzy już korzystają z ekologicznych i oszczędnych źródeł energii.
Ustawa wiatrakowa 2023 r. – farmy wiatrowe 700 metrów od domów
W połowie marca ustawa podpisana przez prezydenta RP przewiduje, że to społeczności lokalne w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego będą decydowały o rozwoju wiatraków na danym terenie, w odległości co najmniej 700 metrów od zabudowań. Co więcej ustawa mówi, że wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko będą podstawą do określania odległości minimalnej, czyli pomiędzy 10h a 700 metrów od budynków mieszkalnych. W strategicznej ocenie będzie analizowany m.in. wpływ hałasu na środowisko i zdrowie mieszkańców. Dodajmy, że nie będzie można odmówić wykonania SOOŚ dla projektu MPZP, w którym przewidziano montaż elektrowni wiatrowej.
Ustawa wiatrakowa z dnia 9 marca 2023 r.
Zdaniem ekspertów odległość 700 m to jednak zbyt mało, żeby odblokować energetykę wiatrową w Polsce. Mikroinstalacje wiatrowe korzystają z energii odnawialnej. Są zatem ekologicznym źródłem energii, co ma pozytywny wpływ na środowisko oraz obniża koszty związane z energią elektryczną. Warto wybierać zatem rozwiązania stawiające na odnawialne źródła energii. Inwestycja w fotowoltaikę staje się coraz bardziej atrakcyjna i opłacalna, a jednocześnie pozwala na zmniejszenie wpływu na środowisko naturalne. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na zrównoważoną energię, technologia fotowoltaiczna jest niezwykle popularnym wyborem. Dotyczy to zarówno do zastosowań mieszkaniowych (budynki mieszkalne), jak i komercyjnych (fotowoltaika dla firm). Od obniżenia rachunków za energię po zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, korzyści płynące z systemów fotowoltaicznych są niezaprzeczalne.
Polska Energia z Andrychowa oferuje rozwiązania z zakresu fotowoltaiki dla domów, przedsiębiorstw i instytucji. Nasze panele fotowoltaiczne są wykonane z najwyższej jakości materiałów i posiadają długi czas eksploatacji, co zapewnia niezawodność i bezpieczeństwo.
Specjaliści Polska Energia Sp.K. z Andrychowa projektują indywidualne rozwiązania dla Klientów, by uzyskać maksymalne korzyści z wykorzystania energii słonecznej. Nasi klienci mogą liczyć na kompleksowe wsparcie techniczne oraz pomoc w uzyskaniu wszelkich niezbędnych zezwoleń i dokumentów.
Zapraszamy do współpracy!
Skróty w artykule:
Ustawa wiatrakowa – ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.
10h – dziesięciokrotność całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej
SOOŚ – strategiczna ocena oddziaływania na środowisko
MPZP – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
w odległości pomiędzy 10h a 700 metrów – w przypadku lokalizowania, budowy lub przebudowy elektrowni wiatrowej odległość tej elektrowni od budynku mieszkalnego (…) jest równa lub większa od dziesięciokrotności całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej, chyba że plan miejscowy określa inną odległość, wyrażoną w metrach, jednak nie mniejszą niż 700 metrów.