Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

Rozliczenia z zakładem energetycznym

Rozliczenia z zakładem energetycznym
Oceń ten post

Masz już pracującą elektrownię słoneczną i zastanawiasz się jak będzie wyglądało rozliczenie z zakładem energetycznym ? Firma instalatorska po wykonaniu elektrowni fotowoltaicznej dokonuje zgłoszenia mikroinstalacji do zakładu energetycznego w celu wymiany licznika na dwukierunkowy.

Od momentu zgłoszenia zakład ma określony czas na dokonanie wymiany, z reguły jest to okres do 30 dni. Licznik dwukierunkowy umożliwia rejestrowanie zarówno energii pobranej przez użytkownika, jak i energii wytworzonej i przesłanej do sieci energetycznej. W systemie informatycznym zakładu
energetycznego te wartości są rejestrowane przez cały okres rozliczeniowy, a po jego upływie przesłane do prosumenta, czyli do Ciebie w postaci rozliczenia. Na takim rozliczeniu odczytasz
ile energii pobrałeś, ile energii zostało wytworzone i przesłane do sieci energetycznej oraz ilość energii po uwzględnieniu współczynnika ilościowego. 

Energię wysłaną do sieci i zarejestrowaną przez licznik dwukierunkowy, odebrałeś później w nieco mniejszej ilości niż wyprodukowałeś, gdyż za przechowywanie jej w sieci, zakład energetyczny pobiera bezgotówkowo pewien procent prowizji i to jest współczynnik ilościowy. Dla instalacji poniżej 10kWp jest to 20% energii, a dla instalacji powyżej 10kWp jest to 30% energii. Ta prowizja była brana pod uwagę przez wykonawcę już na etapie przygotowywania oferty Twojej elektrowni słonecznej.

Jeżeli instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała więcej energii niż pobrałeś, a więc bilans jest dodatni, masz kolejne 12 miesięcy na wykorzystanie nadmiaru tej energii. Zakład energetyczny rozlicza się
w tym przypadku energetycznie, a nie finansowo. Jeśli natomiast zużycie energii w twoim gospodarstwie wzrosło i pobrałeś więcej energii niż wyprodukowałeś, to za brakującą ilość otrzymasz rachunek w celu dopłaty.

Pozostają jeszcze tzw. opłaty licznikowe za przyłączenie do sieci energetycznej. Jest to często kwota kilkunastu zł miesięcznie. Na rachunku mogą znaleźć się również inne kwoty, jeśli np. u swojego operatora energetycznego wykupiłeś dodatkowe usługi.

Dlaczego ilość energii zarejestrowanej przez falownik nie zgadza się z licznikiem dwukierunkowym ?

Energia wyprodukowana przez mikroinstalację PV praktycznie nigdy nie będzie pokrywała się z wartościami zarejestrowanymi przez licznik. Im większa różnica tym lepiej, gdyż oznacza, że więcej energii wykorzystałeś
podczas produkcji, a więc bez prowizji zakładu energetycznego, czyli w 100%. Pamiętaj, że w pierwszej kolejności energia z pracującej instalacji fotowoltaicznej trafia do włączonych w danej chwili urządzeń domowych, a dopiero niewykorzystany nadmiar energii trafia do sieci energetycznej i zostaje zarejestrowany przez licznik dwukierunkowy.

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.