Jak będą wyglądały rozliczenia za energię w 2023 roku dla klientów indywidualnych? W sobotę 17 grudnia 2022 r. prezes Urzędu Regulacji Energii zatwierdził nowe taryfy dotyczące energii elektrycznej na 2023 r. Istotna informacja jest taka, że podwyżki nie będą dotyczyć gospodarstw domowych, których roczne zużycie energii nie przekroczy określonych limitów.
Ceny prądu w 2023 r. kto i ile zapłaci za prąd?
Prezes URE zauważa, że klienci, którzy będą oszczędzać konsumpcję wydatkowania energii mogą spać spokojnie. Dzięki mechanizmom wprowadzonym przez rząd, nie powinny odczuwać wyższych cen energii. W 2023 roku ceny prądu dla klientów indywidualnych do określonych limitów zużycia (2000 kWh/2600 kWh/3000 kWh) zostały zamrożone przez rząd. To tzw. limity zużycia na poziomie taryf dla spółek obrotu ze stycznia 2022 roku. Dlatego gospodarstwa domowe, które przekroczą limit, za dodatkowo zużytą energię zapłacą nie więcej niż 693 zł netto za 1000 kWh (0.69zł/kWh netto). Do ceny tej należy doliczyć koszt akcyzy i podatku VAT. Co w sytuacji, gdy odbiorca w 2023 r. zużyje w ciągu roku więcej energii niż przysługujący mu limit? Zgodnie ze stawkami opłat dystrybucyjnych, które zatwierdził prezes URE taryfami operatorów na 2023 rok, odbiorca zapłaci za każdą kilowatogodzinę (kWh) dostarczoną powyżej tego limitu.
OSD Tauron udostępnia na swojej stronie KALKULATOR kosztu energii zależny od zużycia prądu.
Podwyżki cen prądu w 2023 r. kto jej uniknie?
Obiorcy, którzy będą zużywać prąd na określonym poziomie mogą uniknąć podwyżki prądu, gdy zużywają go w skali roku na określonym poziomie. Dla kogo jeszcze nie będzie podwyżki cen prądu? W 2023 r. obowiązują wyznaczone limity cenowe za zużytą energię. Nie więcej niż 2000 kWh dla wszystkich gospodarstw domowych, nie więcej niż 2600 KWh dla rodzin, w których jest osoba z niepełnosprawnością oraz 3000 KWh dla rodzin wielodzietnych (posiadających przynajmniej troje dzieci i KDR). Wymagane jest dostarczenie podpisanego oświadczenia. Co więcej przewidziano, że ten limit będzie obowiązywał też rolników. Zamrożone stawki uwzględniają dystrybucję i sprzedaż prądu.
Ile wyniosą podwyżki za prąd w 2023 r.?
Warto dodać, że zaplanowane podwyżki cen energii są efektem rosnących kosztów jej wytworzenia. Ale też rosnącej inflacji, remontów oraz inwestycji w linie dystrybucyjne. Jednak zgodnie z dotychczasowymi regulacjami ustawowymi – ceny prądu dla gospodarstw domowych są zamrożone na poziomie obowiązującym spółki obrotu w styczniu 2022 r. Zatwierdzone przez URE taryfy, o ile nie będą obowiązywały bezpośrednio gospodarstw domowych, wskażą koszty, jakie ponoszą przedsiębiorstwa energetyczne.
Ceny prądu w 2023 r. Zmiany w opłatach za energię elektryczną
Taryfy zatwierdzone przez prezesa URE nie będą obowiązywały wprost odbiorców w gospodarstwach domowych, ale wskażą uzasadnione koszty, jakie ponoszą przedsiębiorstwa energetyczne. 17 grudnia 2022 r. zgodę na podwyżkę cen energii dostało 4 tzw. sprzedawców z urzędu. PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót. A także jedna z firm pełniących funkcję sprzedawcy z urzędu – Tauron Sprzedaż GZE. Warto dodać, że za stosowanie w rozliczeniach z gospodarstwami domowymi uprawnionymi do zamrożonych i maksymalnych cen energii w 2023 roku przedsiębiorstwom energetycznym będą przysługiwały rekompensaty.
Jeżeli chcesz poznać ceny swojego operatora sprawdź TUTAJ netto