Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

Obowiązek montażu czujników tlenku węgla i dymu – co warto wiedzieć?

obowiązkowe czujniki dymu i tlenku węgla
5/5 - (1 głos)

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz użytkowników różnego rodzaju budynków, ustawodawcy w Polsce wprowadzili obowiązek montażu czujników tlenku węgla oraz dymu. To ważny krok w walce z zagrożeniami, które mogą mieć tragiczne skutki. W niniejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego montaż czujników stał się koniecznością, jakie przepisy to regulują oraz jak prawidłowo wybrać i zainstalować te urządzenia.

Dlaczego montaż czujników jest obowiązkowy? 

Każdego roku w Polsce dochodzi do licznych przypadków zatrucia tlenkiem węgla, zwanego „cichym zabójcą”. Jest to gaz bezwonny, bezbarwny i niewyczuwalny dla człowieka, co sprawia, że jest niezwykle niebezpieczny. Zatrucie tlenkiem węgla często wynika z niesprawności urządzeń grzewczych, takich jak kotły gazowe, kominki czy piecyki węglowe.

Równie istotnym zagrożeniem są pożary, które mogą powstać zarówno w wyniku zaniedbań, jak i awarii technicznych. Wczesne wykrycie dymu daje szansę na szybkie podjęcie działań ratunkowych i ograniczenie strat materialnych oraz, co najważniejsze, ochronę życia. 

Czujnik dymu bateryjny ORNO OR-DC-609, zgodny z normą EN 14604: 2005 + AC1: 2008 potwierdzone przez jednostkę certyfikującą BSI-KM550646

Podstawa prawna – co mówi prawo?

Obowiązek montażu czujników tlenku węgla i dymu reguluje m.in. ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej oraz zaktualizowane przepisy budowlane. Najważniejsze punkty dotyczące obowiązku instalacji czujników to:

1. Rodzaje obiektów objętych obowiązkiem:
   – Budynki mieszkalne jedno – i wielorodzinne.
   – Obiekty użyteczności publicznej, takie jak szkoły, przedszkola, hotele i szpitale.
   – Budynki tymczasowego zakwaterowania (np. hostele, schroniska).

2. Kto jest zobowiązany do montażu?
Do montażu są zobowiązani właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych oraz zarządcy budynków wielorodzinnych i obiektów publicznych.
Obowiązek ten obowiązuje od stycznia 2023 roku dla nowo budowanych obiektów. W przypadku starszych budynków, terminy zależą od lokalnych regulacji i decyzji odpowiednich organów administracyjnych.

3. Sankcje za brak czujników

Brak odpowiednich zabezpieczeń może skutkować karą finansową nałożoną przez straż pożarną lub inne służby kontrolne.

Rodzaje czujników i ich zastosowanie

Czujniki tlenku węgla (CO):

– Działanie – wykrywają obecność tlenku węgla w powietrzu i uruchamiają alarm, zanim stężenie gazu stanie się niebezpieczne.
– Miejsce montażu – w pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia grzewcze, takie jak kotły gazowe, piece na paliwa stałe czy kominki.
– Przykład zastosowania – czujnik zamontowany w kotłowni lub przy kominku.

Czujniki dymu reagują na cząsteczki dymu, wykrywając jego obecność na wczesnym etapie pożaru. Montuje się je na sufitach korytarzy, w sypialniach, klatkach schodowych oraz w pomieszczeniach o podwyższonym ryzyku (np. kuchnie). Można je zastosowań np. na klatce schodowej budynku wielorodzinnego.

Czujnik tlenku węgla / czadu Kidde K5DCO jest oznakowany znakiem budowlanym B potwierdzającym spełnienie wymagań polskiej normy PN-EN 50291-1:2018+AC:2021 dla domowych detektorów tlenku węgla.

Korzyści z montażu czujników

Tlenek węgla oraz pożary są zagrożeniami, które mogą doprowadzić do tragicznych skutków. Wczesne ostrzeżenie daje czas na reakcję i ewakuację. Szybkie wykrycie dymu ogranicza zasięg pożaru i związane z nim koszty. Instalacja czujników zwiększa atrakcyjność budynków zarówno na rynku sprzedaży, jak i wynajmu. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje niższe składki dla nieruchomości wyposażonych w systemy bezpieczeństwa.

Jak wybrać i zainstalować odpowiednie czujniki?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Upewnij się, że czujniki posiadają wymagane atesty i spełniają europejskie normy (np. EN 50291 dla czujników CO). Czujniki z alarmem dźwiękowym, świetlnym lub możliwością połączenia z aplikacją mobilną. Modele na baterie są łatwiejsze w montażu, ale wymagają regularnej wymiany baterii. Czujniki zasilane z sieci elektrycznej są bardziej trwałe, ale wymagają odpowiedniego okablowania.

Montaż czujników tlenku węgla i czujników dymu – o czym pamiętać?

Czujniki czadu CO powinny znajdować się na wysokości głowy, a czujniki dymu na suficie. Unikaj montażu w miejscach narażonych na przeciągi, wilgoć lub opary (np. bezpośrednio nad kuchenką). Regularnie testuj działanie urządzeń i wymieniaj je zgodnie z zaleceniami producenta.

Montaż czujnika tlenku węgla i dymu to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo. Wczesne wykrycie zagrożenia może uratować życie, zdrowie oraz ograniczyć straty materialne. Jeśli jeszcze nie wyposażyłeś swojego domu lub biura w odpowiednie urządzenia, nie zwlekaj – bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich jest bezcenne.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat urządzeń lub montażu, skontaktuj się z nami. Eksperci Polska Energia chętnie doradzą Ci w kwestii doboru odpowiednich rozwiązań dla Twojego domu. Razem zadbajmy o bezpieczeństwo!

Gdzie kupić czujniki dymu i tlenku węgla / czadu

W ofercie hurtowni Polska Energia w Andrychowie dostępne są czujniki tlenku węgla / czadu oraz czujniki dymu, spełniające wymagane prawem normy PN-EN 50291 dla czujników CO oraz EN14604 dla czujników dymu

Zapraszamy do odwiedzenia naszego  sklepu internetowego Polska Energia 

Hurtownia Polska Energia 
34-120 Andrychów
ul. Krakowska 123
tel. 731 901 903

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.