Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

„Mój Prąd” – skorzystaj z dotacji

małe instalacje fotowoltaiczne 3kW Polska Energia fotowoltaika Andrychów
5/5 - (1 głos)

Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną z fotowoltaiki za 2020 rok, a dotacja „Mój prąd” wpłynęła w 2021 ?

Poniżej cytat, a cały poniższy tekst w oryginale dostępny jest pod linkiem strony: biznesalert.pl – kliknij TUTAJ

„Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) który przyjmował i rozliczał wnioski o dotacje w wysokości do 5 tys. zł w ramach programu Mój Prąd do domowej fotowoltaiki chce rozliczyć wszystkie wnioski w ramach Mojego Prądu do końca tego półrocza. Tymczasem, aby rozliczyć ulgę termomodernizacyjną, potencjalny beneficjat, który jeszcze oczekuję na decyzję Funduszu w sprawie własnego wniosku, nie ma pewności czy taką dotację dostanie, a czas rozliczenia podatkowego nagli.

Jak więc powinien zachować się przeciętny Kowalski, który czeka na decyzję Funduszu? Zdaniem NFOŚiGW na tą chwilę ma problemu z rozliczeniem ulgi termomodernizacyjnej w takich sytuacjach. Fundusz wyjaśnia w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl, że podatnik, który skorzystał z ulgi w tym roku za rok poprzedni, a otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego już złożenia oświadczenia podatkowego, jest zobowiązany doliczyć odpowiednio kwoty uprzednio odliczone do dochodu (przychodu) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot. Oznacza to, że otrzymaną w 2021 roku dotację do pięciu tys. zł z programu Mój Prąd, w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, prosument będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym za 2021 rok, składanym w przyszłym roku. Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie może być rozliczona w ciągu kolejnych sześć lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek.”

Mój Prąd

Termin końcowy drugiego naboru „Mój Prąd” minął 7 grudnia 2020, a Ty nadal nie masz wymienionego licznika ?
Czy masz jeszcze szansę na otrzymanie dotacji ?
Co z Trzecim naborem „Mój prąd” na 2021 rok ?
Kiedy założyć nową instalację fotowoltaiczną, aby mieć szansę na dotację ?

Odpowiadamy !

A jeśli instalacja Polskiej Energii jest na dachu Twojego domu, możesz liczyć na pomoc naszego przedstawiciela przy złożeniu wniosku !

Początkiem listopada 2020 roku wyczerpał się budżet 1 mld zł przeznaczony na program dotacji państwowej do instalacji fotowoltaicznych z programu „Mój Prąd”. Rząd dołożył jeszcze 100 mln zł, przedłużając tym samym II nabór programu, ale i i tak dodatkowa kwota wystarczyła jedynie do 7 grudnia 2020 roku i ten nabór został zamknięty.

Zamknięcie II naboru oznacza, że wnioski są przyjmowane, a usługa elektroniczna została wyłączona. Teraz urzędnicy obsługujący dotację muszą rozliczyć złożone wnioski, co pewnie zajmie kilka miesięcy, ale już na oficjalnej stronie programu „Mój Prąd” pojawiła się informacja o przewidywanym rozpoczęciu III naboru na 1.07.2021. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość, przygotować niezbędne dokumenty i oczekiwać wznowienia programu. Do programu mają się kwalifikować prosumenci, u których na budynkach mieszkalnych wykonano instalację nie wcześniej niż 1.02.2020

 

Wniosek Mój Prąd elektronicznie epuap gov.pl 2021

Jakie dokumenty należy przygotować ?

 • skany faktur potwierdzających montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej (plik pdf)
 • potwierdzenie z banku o zapłacie faktur, lub oświadczenie wykonawcy o otrzymaniu zapłaty finansowanej z kredytu (plik pdf)
 • skan druku OSD potwierdzającego przyłączenie mikroinstalacji do sieci pod wskazanym adresem (plik pdf)

 dodatkowo należy odszukać do uzupełnienia we wniosku m.in.:

 • nr umowy kompleksowej z zakładem energetycznym  – znajduje się również na przesłanym z zakładu energetycznego aneksie do umowy
 • nr punktu poboru energii PPE – jest na druku OSD potwierdzającym przyłączenie mikroinstalacji
 • datę przyłączenia mikroinstalacji – również jest na druku OSD
 • nr konta bankowego, na który przelane zostaną pieniądze z dotacji
 • koszty całkowite i kwalifikowane do dotacji – to wartość brutto z faktury w wierszu: Montaż instalacji fotowoltaicznej z materiałem (najczęściej jest to całkowita wartość faktury). Rozbudowa nie podlega dotacji

 
Podstawowymi warunkami umożliwiającymi uczestnictwo w programie „Mój prąd” są m.in.:

 • montaż instalacji fotowoltaicznej po 23.07.2019
 • musi być to pierwsza instalacja fotowoltaiczna dla danego licznika
 • Wielkość instalacji od 2kWp do 10kWp
 • Umowa kompleksowa z zakładem energetycznym 
 • Faktura wystawiona na właściciela licznika
 • Opłacenie faktury
 • Po wykonaniu instalacji musi zostać wymieniony licznik na dwukierunkowy

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.