Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

NET-BILLING czyli jak dostać dotację Mój Prąd 4.0

net-billing 2022 dotacja moj prad 4.0
5/5 - (1 głos)

15 kwietnia 2022 rozpoczyna się kolejna edycja dotacji rządowej Mój Prąd 4.0. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postawił jednak istotny warunek dla chętnych na skorzystanie z dofinansowania.

29 marca 2022 na stronie serwisu Rzeczpospolitej Polskiej opublikowana została długo wyczekiwana informacja o warunkach i terminie rozpoczęcia naboru do czwartej edycji programu priorytetowego „Mój Prąd”. Program od lat wspiera rozwój fotowoltaiki w Polsce. Wsparcie dotyczy:

  • domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych,
  • magazynów energii i ciepła, zwiększających autokonsumpcję energii elektrycznej
  • zintegrowanych z tymi urządzeniami inteligentnych systemów zarządzania energią.
Moj-prad-4-0-grafika1

Maksymalne dofinansowanie na mikroinstalacje wraz z magazynami energii może przekroczyć nawet 20 tys. zł.

Mój Prąd 4.0 - kto może skorzystać z dotacji?

Do programu kwalifikują się instalacje PV wykonane po 1 luty 2020 roku. Jest jednak istotny warunek do skorzystania z dotacji. Wyprodukowaną energię należy rozliczać w nowym systemie net-billing. O tym systemie pisaliśmy >> TUTAJ <<.

Dla prosumentów indywidualnych, decydujących się na własną mikroinstalację o mocy od 2kWp do 10kWp od 1 kwietnia 2022, warunek ten nie powinien stanowić problemu. Natomiast prosumenci rozliczający się z zakładem energetycznym w systemie Net-Metering 0.8:1 musieliby złożyć wniosek do ZE o zmianę sposobu rozliczania na net-billing.  Przy składaniu wniosku o dotację przedstawić dokument potwierdzający ten system rozliczeń z zakładem energetycznym.

Dlaczego Net-Billing w Mój Prąd 4.0?

Jak podało Ministerstwo Klimatu i ŚrodowiskaProgram ma na celu promowanie nowego systemu rozliczania się prosumentów, czyli net-billingu. Dlatego też nabór wniosków rozpocznie się 15 kwietnia 2022 r., aby umożliwić wdrożenie nowego systemu rozliczeń również w okresie przejściowym.” W komunikacie czytamy dalej, że  finansowanie będzie dotyczyło też wnioskodawców, którzy z własnej inicjatywy będą chcieli z już funkcjonującą fotowoltaiką przejść na system rozliczania net-billing.

– Ten nowy system ma motywować do zwiększania konsumpcji energii wyprodukowanej przez prosumenta i magazynowania jej nadwyżek. Wprowadzenie net-billingu, który jest zgodny z prawnymi uregulowaniami Unii Europejskiej, zapewni dalszy rozwój energetyki obywatelskiej w Polsce i jednocześnie poprawi bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych.

Co więcej nowy system  ugruntuje proces samowystarczalności energetycznej polskich gospodarstw domowych. – Warto podkreślić, że tak jak w poprzednich edycjach programu „Mój Prąd”, możliwe będzie połączenie dofinansowania z ulgą termomodernizacyjną, o ile koszty przedstawione do rozliczenia zostaną pomniejszone o kwotę przyznanej dotacji z NFOŚiGW.

Pobierz informator Ministerstwa Klimatu i Środowiska (pdf)  Nowe zasady rozliczeń prosumentów

Mój Prąd 4.0 - czy trzeba się spieszyć z decyzją i złożeniem wniosku ?

Przypomnijmy troszkę historii. 

1.0. Pierwsza edycja tego programu, czyli Mój Prąd I edycji posiadał budżet 1 miliard zł. Zabrakło tej kwoty na rozliczenie wszystkich dotacji wynoszących wówczas do 5000 zł dla instalacji PV. A pomimo zwiększenia tego budżetu o kolejne 100 mln zł, program musiał zostać zakończony nieco przed planowanym terminem. Łącznie, już w trakcie rozliczania wysłanych dotacji ta edycja Mój Prąd kosztowała 1,6 mld zł.

2.0. Budżet dla Mój Prąd 2.0 był trzykrotnie zwiększany i osiągnął łączną kwotę 1,159 mld zł. Kwota dotacji wynosiła do 5000 zł.

3.0. Na Mój Prąd 3.0 przeznaczono już „tylko” 534 mln zł, co wystarczyło jedynie na nieco ponad 3 miesiące działania programu. Niespodziewanie 6 października 2021 o godz. 14:05 program został zamknięty, a  wartość dotacji wyniosła maksymalnie do 3000 zł dla instalacji PV.

4.0. Budżet na realizację aktualnej edycji Mój Prąd 4.0 ma wynieść 350 mln zł. Przy dotacjach na samą fotowoltaikę na poziomie 4000 zł. W wielu przypadkach dotacje łączone z magazynem energii mogą być znacznie większe, nawet do około 20 tys.zł. 

Jak dużą dotację można otrzymać ?

Warto dodać, że wysokość dotacji zależna jest od zakresu inwestycji w Odnawialne Źródła Energii. Podstawowa kwota dla instalacji fotowoltaicznej wynosi 4000 zł. Natomiast inwestując w dodatkowy magazyn ciepła, energii elektrycznej, czy inteligentnych systemów zarządzania energią dotacja może przekroczyć nawet 20 tys. zł. Co istotne, na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zamieszczone zostały grafiki prezentujące wysokość dotacji w zależności od inwestycji. Zamieszczamy je również na poniższych slajdach.

1. Jeśli masz już instalację fotowoltaiczną i rozliczasz się w systemie Net-Metering, czyli z przed 01.04.2022 i nie zdążyłeś złożyć wniosku o dotację „Mój Prąd” w poprzedniej edycji:

Moj-prad-4-0-grafika3

2. Jeśli otrzymałeś już dotację z wcześniejszej edycji programu „Mój Prąd” oraz rozliczasz się w systemie Net-Metering, czyli z przed 01.04.2022:

Moj-prad-4-0-grafika2

2. Jeśli rozliczasz się w nowym systemie Net-Billing, czyli zgłoszenie i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej nastąpiło po 01.04.2022:

Moj-prad-4-0-grafika4

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.