Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

Mój Prąd 5.0 – znamy kwoty dofinansowania!

Mój Prąd 5.0 od 22 kwietnia 2023
5/5 - (3 głosy)

W przeddzień rozpoczęcia naboru wniosków do programu rządowego Mój Prąd 5.0 poznaliśmy kwotę dofinansowania – czyli informację, na jaką czekaliśmy wszyscy! Program startuje 22 kwietnia 2023 r. o godzinie 9.00.

Mój Prąd 5.0 – kwota dofinansowania 

Budżet na realizację celu programu wynosi do 955 000 tys. zł, w tym:

a) dla bezzwrotnych form dofinansowania:

do 855 000 tys. zł. – ze środków zobowiązania wieloletniego „OZE i efektywność energetyczna” a następnie refundacja Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej XI REACT-EU, Działania 11.1 Program Mój Prąd);

b) do 100 000 tys. zł – ze środków zobowiązania wieloletniego „OZE i efektywność energetyczna” a następnie refundacja Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 ramach Osi priorytetowej I Zmniejszenie emisyjności gospodarki Działania 1.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Zobacz regulamin naboru wniosków

Mój Prąd 5.0 dofinansowanie nie tylko do fotowoltaiki 

Co istotne w ramach nowej edycji programu Mój Prąd 5.0 zmieniają się zasady. Dotyczą przede wszystkim zmiany w zakresie urządzeń i instalacji, na jakie uzyskać można dotacje, ponieważ dofinansowanie ma dotyczyć nie tylko fotowoltaiki, ale też pomp ciepła (gruntowe i powietrzne) i kolektorów słonecznych. – Dodajemy kolejny moduł – pompy ciepła i kolektory słoneczne. Program skierowany jest do prosumentów, którzy na dzień składania wniosku posiadają przyłączoną mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kWh do 10 kWh i rozliczają się za wyprodukowaną energię elektryczną w systemie net – billing. – napisała 17 kwietnia na swoim profilu FB Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. 

Mój Prąd 5.0 jaka kwota dofinansowania?

Według zapowiedzi dofinansowanie w programie Mój Prąd 5.0 może wynieść nawet 58 tys. zł. Poziom dofinansowania może być wyższy niż w poprzedniej edycji. Warto dodać, że dofinansowaniu będą podlegać również magazyny energii, w tym przypadku na połączenie fotowoltaiki z magazynem energii będzie można uzyskać 16 tys. zł. Na mikroinstakację fotowoltaiczną 7 tys. zł, system zarządzania energią HEMS/EMS 3 tys. zł., kolektory słoneczne na ciepłą wodę 3,5 tys. zł. oraz na pompę ciepła 28,5 tys. zł. 

Trzeba zaznaczyć, że zarówno końcową kwotę budżetu jak i regulamin programu mamy poznać w najbliższych dniach, o czym Państwa poinformujemy.  

Kiedy można składać wnioski?

Nabór w programie rozpocznie się 22 kwietnia 2023 r. Co istotne okres kwalifikowania wydatków pozostaje bez zmian, co w poprzedniej edycji, czyli 1 lutego 2020.

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.