Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

magazyny energii LG Huawei
4/5 - (1 głos)

Magazyny Energii - jak działają i do czego służą?

Magazyn Energii to urządzenie lub zespół urządzeń wpiętych do sieci elektroenergetycznej. Umożliwia przechowywanie energii elektrycznej i częściowe jej odzyskanie przez oddanie do sieci.

Magazyny energii akumulatory baterie lg huawei

Magazyn Energii

Stanowią ogniwa akumulatorowe, najczęściej w technologii litowej. Zapewniają wieloletnią eksploatację i wysoką wydajność energetyczną. 

Magazyn energii to często element systemu fotowoltaicznego. Umożliwia przejęcie nadmiaru produkowanego prądu i przechowanie go do czasu, gdy pobór energii obiektu przewyższa produkcję.

Wówczas akumulator za pośrednictwem falownika lub jako urządzenie działające samodzielnie, dostarcza energię do sieci elektroenergetycznej.

Magazyny energii elektrycznej

Zadaniem magazynu energii jest przechowanie prądu dla późniejszego jego wykorzystania. Pełni on zadanie bufora na potrzeby bilansowania energii produkowanej w instalacji fotowoltaicznej z pobieraną z sieci.

Jak magazynować prąd z fotowoltaiki?

W przeciwieństwie do magazynowania w sieci elektroenergetycznej zakładu energetycznego: Tauron, PGE, ENEA, czy innego, akumulator zapewnia bilansowanie bezprowizyjne. Wyprodukowany w fotowoltaice nadmiar energii ładuje akumulator, aby później, np. nocą, urządzenia domowe mogły z niej korzystać. Wykorzystana energia jest w pełni, gdyż nie jest pobierana od niej prowizja 20% lub 30%.  Ma to miejsce w przypadku magazynowania w sieci energetycznej Tauron, PGE, ENEA, czy innej. 

W gospodarstwach domowych dla mikroinstalacji PV o mocach między 2kWp – 10kWp najczęściej stosuje się baterie o pojemnościach od 3kWh do 10kWh. Bateria o takiej pojemności w przypadku słonecznych dni zapewni w większości przypadków bilansowanie dobowe. Dodatkowo umożliwia maksymalne obniżenie kosztów wprowadzonej od 2021 roku opłaty mocowej, doliczanej do rachunku w godzinach od 7 do 21.

W przypadku instalacji fotowoltaicznych mocy kilkunastu – kilkudziesięciu kWp stosuje się magazyny energii w postaci kilku lub kilkunastu urządzeń akumulatorowych. Buforowanie energii w farmach PV realizowane w kontenerowych magazynach energii, jak ma to mieć miejsce w elektrowni słonecznej PGE na górze Żar. W elektrowni tej jest jeszcze jeden ogromny magazyn energii, który stanowi górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej. 

Magazyny Energii fotowoltaika

Zadaniem magazynu energii jest przechowanie prądu dla późniejszego jego wykorzystania. Pełni on zadanie bufora na potrzeby bilansowania energii produkowanej w instalacji fotowoltaicznej z pobieraną z sieci. 

Magazyn Energii - do jakich falowników go podłączyć?

Falowniki HUAWEI SUN2000 serii 3KTL do 10KTL umożliwiają bezpośrednie podłączenie akumulatora. Tworzą system fotowoltaiczny z magazynowaniem energii elektrycznej.

złącza falownik SUN200

Magazyn Energii Huawei

Huawei SUN2000-3KTL do 10KTL oraz SUN2000L posiada wbudowany system wspierania magazynowania energii. Do falownika można bezpośrednio podłączyć baterię przez złącza BAT+,BAT- i RS485. Dopuszcza się stosowanie magazynu energii o pojemności do 30kWh dla falownika. Dodatkowo zastosować można dedykowany licznik energii SmartMeter DTSU666, który umożliwia kontrolowanie przepływu energii pomiędzy instalacją domową lub firmową. Ale też zewnętrzną siecią elektroenergetyczną. Możliwe jest takie ustawienie systemu PV aby produkowana energia w ogóle nie wypływała poza licznik dwukierunkowy zakładu energetycznego.

Magazyn Energii cena

Koszt zakupu i montażu magazynu energii zależy podobnie jak w przypadku instalacji fotowoltaicznej, od zapotrzebowania obiektu na energię oraz jakości zastosowanego produktu.

Ile kosztuje Magazyn Energii?

Na polskim rynku magazyny energii są jeszcze nowością. Jednak już teraz kilka marek oferuje produkty o różnych mocach, pojemnościach i trwałości.

Polska Energia ma w ofercie dwa modele magazynów energii o pojemności 5kWh oraz 7kWh. Akumulatory te można połączyć z falownikami HUAWEI SUN2000 i SUN2000L o mocach do 10kWp (3KTL-10KTL). Jeśli jesteś Klientem Polskiej Energii z Andrychowa i Twoja instalacja fotowoltaiczne posiada falownik HUAWEI lub SOLAREDGE, skontaktuj się z nami na wycenę magazynu energii.

Magazyny Energii dofinansowanie

W Programie „Mój Prąd 4.0” od czwartej edycji 2022 roku mają być brane są pod uwagę dotacje do zakupu i montażu magazynów energii wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej. 

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.