Co to jest i do czego służą Magazyny Energii ?
Magazyn Energii stanowi urządzenie lub zespół urządzeń wpiętych do sieci elektroenergetycznej, umożliwiający przechowywanie energii elektrycznej i częściowe jej odzyskanie przez oddanie do sieci.

Magazyn Energii stanowią ogniwa akumulatorowe, najczęściej w technologii litowej, zapewniające wieloletnią eksploatację i wysoką wydajność energetyczną.
Magazyn energii to często element systemu fotowoltaicznego, umożliwiający przejęcie nadmiaru produkowanego prądu i przechowanie go do czasu, gdy pobór energii obiektu przewyższa produkcję. Wówczas akumulator za pośrednictwem falownika lub jako urządzenie działające samodzielnie, dostarcza energię do sieci elektroenergetycznej.
Magazyn energii i bilansowanie energetyczne
Zadaniem magazynu energii jest przechowanie prądu dla późniejszego jego wykorzystania. Pełni on zadanie bufora na potrzeby bilansowania energii produkowanej w instalacji fotowoltaicznej z pobieraną z sieci. W przeciwieństwie do magazynowania w sieci elektroenergetycznej zakładu energetycznego: Tauron, PGE, ENEA, czy innego, akumulator zapewnia bilansowanie bezprowizyjne. Wyprodukowany w fotowoltaice nadmiar energii ładuje akumulator, aby później, np. nocą, urządzenia domowe mogły z niej korzystać. Wykorzystana energia jest w pełni, gdyż nie jest pobierana od niej prowizja 20% lub 30%, jak ma to miejsce w przypadku magazynowania w sieci energetycznej Tauron, PGE, ENEA, czy innej.
W gospodarstwach domowych dla mikroinstalacji PV o mocach między 2kWp – 10kWp najczęściej stosuje się baterie o pojemnościach od 3kWh do 10kWh. Bateria o takiej pojemności w przypadku słonecznych dni zapewni w większości przypadków bilansowanie dobowe, a dodatkowo umożliwia maksymalne obniżenie kosztów wprowadzonej od 2021 roku opłaty mocowej, doliczanej do rachunku w godzinach od 7 do 21.
W przypadku instalacji fotowoltaicznych mocy kilkunastu – kilkudziesięciu kWp stosuje się magazyny energii w postaci kilku lub kilkunastu urządzeń akumulatorowych. Buforowanie energii w farmach PV realizowane w kontenerowych magazynach energii, jak ma to miejsce w elektrowni słonecznej PGE na górze Żar.
Do jakich falowników można podłączyć Magazyn Energii ?
Falowniki HUAWEI SUN2000 serii 3KTL do 10KTL umożliwiają bezpośrednie podłączenie akumulatora, tworząc system fotowoltaiczny z magazynowaniem energii elektrycznej.

Huawei SUN2000-3KTL do 10KTL oraz SUN2000L posiada wbudowany system wspierania magazynowania energii. Do falownika można bezpośrednio podłączyć baterię przez złącza BAT+,BAT- i RS485. Dodatkowo zastosować można dedykowany licznik energii SmartMeter DTSU666, który umożliwia kontrolowanie przepływu energii pomiędzy instalacją domową lub firmową, a zewnętrzną siecią elektroenergetyczną. Możliwe jest takie ustawienie systemu PV aby produkowana energia w ogóle nie wypływała poza licznik dwukierunkowy zakładu energetycznego.
Ile kosztuje Magazyn Energii ?
Koszt zakupu i montażu magazynu energii zależy podobnie jak w przypadku instalacji fotowoltaicznej, od zapotrzebowania obiektu na energię oraz jakości zastosowanego produktu.
Na polskim rynku magazyny energii są jeszcze nowością, ale już teraz kilka marek oferuje produkty o różnych mocach, pojemnościach i trwałości.
Polska Energia ma w ofercie dwa modele magazynów energii o pojemności 5kWh oraz 7kWh. Akumulatory te można połączyć z falownikami HUAWEI SUN2000 i SUN2000L o mocach do 10kWp (3KTL-10KTL). Jeśli jesteś klientem Polskiej Energii z Andrychowa i Twoja instalacja fotowoltaiczne posiada falownik HUAWEI lub SOLAREDGE, skontaktuj się z nami na wycenę magazynu energii.
Dotacje do magazynów energii
W Programie „Mój Prąd” od trzeciej edycji 2021 roku brane są pod uwagę dotacje do zakupu i montażu magazynów energii wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2kWp do 10kWp. Szczegóły dotacji mają być ogłoszone w początkiem 2021.