Najdokładniejszy na rynku kalkulator fotowoltaiki

MAGAZYNY ENERGII

magazyny energii LG Huawei
4.7/5 - (3 głosy)

Magazyny Energii - jak działają i do czego służą?

Magazyn Energii to urządzenie lub zespół urządzeń wpiętych do sieci elektroenergetycznej. Umożliwia przechowywanie energii elektrycznej i częściowe jej odzyskanie przez oddanie do sieci.

Magazyny energii akumulatory baterie lg huawei

Magazyn energii marki LG Chem

Magazyn Energii

Stanowią ogniwa akumulatorowe, najczęściej w technologii litowej. Zapewniają wieloletnią eksploatację i wysoką wydajność energetyczną. 

Magazyn energii to często element systemu fotowoltaicznego. Umożliwia przejęcie nadmiaru produkowanego prądu i przechowanie go do czasu, gdy pobór energii obiektu przewyższa produkcję.

Wówczas akumulator za pośrednictwem falownika lub jako urządzenie działające samodzielnie, dostarcza energię do sieci elektroenergetycznej.

Magazyny energii elektrycznej

Zadaniem magazynu energii jest przechowanie prądu dla późniejszego jego wykorzystania. Pełni on zadanie bufora na potrzeby bilansowania energii produkowanej w instalacji fotowoltaicznej z pobieraną z sieci.

Jak magazynować prąd z fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna HUAWEI SUN2000 z magazynem energii LUNA2000

Falownik HUAWEI SUN2000 z magazynem energii LUNA2000 o pojemności 5kWh, licznikiem energii oraz modułem zasilania awaryjnego.

W przeciwieństwie do magazynowania w sieci elektroenergetycznej zakładu energetycznego: Tauron, PGE, ENEA, czy innego, akumulator zapewnia bilansowanie bezprowizyjne. Wyprodukowany w fotowoltaice nadmiar energii ładuje akumulator, aby później, np. nocą, urządzenia domowe mogły z niej korzystać. Wykorzystana energia jest w pełni, gdyż nie jest pobierana od niej prowizja oraz nie jest sprzedawana, jak ma to miejsce w przypadku wysyłania nadmiaru do sieci energetycznej Tauron, PGE, ENEA, czy innej. 

W gospodarstwach domowych dla mikroinstalacji PV o mocach między 2kWp – 10kWp najczęściej stosuje się baterie o pojemnościach od 3kWh do 10kWh. Bateria o takiej pojemności w przypadku słonecznych dni zapewni w większości przypadków bilansowanie dobowe. Dodatkowo umożliwia maksymalne obniżenie kosztów wprowadzonej od 2021 roku opłaty mocowej, doliczanej do rachunku w godzinach od 7 do 21.

W przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy kilkunastu – kilkudziesięciu kWp stosuje się magazyny energii w postaci kilku lub kilkunastu urządzeń akumulatorowych. Buforowanie energii w farmach PV realizowane w kontenerowych magazynach energii, jak ma to mieć miejsce w elektrowni słonecznej PGE na górze Żar. W elektrowni tej jest jeszcze jeden ogromny magazyn energii, który stanowi górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej. 

Magazyny Energii fotowoltaika

Zadaniem magazynu energii jest przechowanie prądu dla późniejszego jego wykorzystania w wysokosprawnych akumulatorach w technologii Li-Ion. Pełni on zadanie bufora na potrzeby bilansowania energii produkowanej w instalacji fotowoltaicznej z pobieraną z sieci lub przy odpowiedniej konfiguracji systemu – również zasilania awaryjnego.

Magazyn Energii - do jakich falowników go podłączyć?

Falowniki HUAWEI SUN2000 serii M0 oraz M1 od 3KTL do 10KTL umożliwiają bezpośrednie podłączenie magazynu energii do falownika. Tworzą system fotowoltaiczny z magazynowaniem energii elektrycznej.

złącza falownik SUN200

złącza w Falowniku HUAWEI SUN2000

Magazyn Energii Huawei

Huawei SUN2000-3KTL do 10KTL oraz SUN2000-L1 posiada wbudowany system wspierania magazynowania energii. Do falownika można bezpośrednio podłączyć baterię przez złącza BAT+,BAT- i RS485. Dopuszcza się stosowanie magazynu energii o pojemności do 30kWh dla jednego falownika. Dodatkowo zastosować należy dedykowany licznik energii SmartMeter DTSU666, który umożliwia kontrolowanie przepływu energii pomiędzy instalacją domową lub firmową. Ale też zewnętrzną siecią elektroenergetyczną. Możliwe jest takie ustawienie systemu PV aby produkowana energia w ogóle nie wypływała poza licznik dwukierunkowy zakładu energetycznego (u  trybie bilansowania międzyfazowego).

Ile kosztuje Magazyn Energii?

Na polskim rynku magazyny energii są jeszcze nowością. Jednak już teraz kilka marek oferuje produkty o różnych mocach, pojemnościach i trwałości.

Polska Energia ma w ofercie magazyny energii LUNA2000 o pojemnościach 5kWh, które można łączyć ze sobą w większe pakiety. Akumulatory te można połączyć z falownikami HUAWEI SUN2000 i SUN2000L o mocach do 10kWp (3KTL-10KTL). Jeśli jesteś Klientem Polskiej Energii z Andrychowa i Twoja instalacja fotowoltaiczne posiada falownik HUAWEI, skontaktuj się z nami na wycenę magazynu energii.

Magazyn Energii cena

Koszt zakupu i montażu magazynu energii zależy podobnie jak w przypadku instalacji fotowoltaicznej, od zapotrzebowania obiektu na energię, jakości zastosowanego produktu oraz zakresu prac związanych z jego podłączeniem. W przypadku domowych zastosowań zestaw dla istniejącego systemu HUAWEI SUN2000 wraz z montażem i uruchomieniem: magazyn energii + kontroler ładowania + licznik energii to koszt 22 – 24 tys.PLN

magazyny energii Huawei Luna

Magazyny energii LUNA2000 5kWh, 10kWh i 15kWh oraz moduł zarządzania LUNA2000DCDC

Magazyny Energii dofinansowanie

W Programie „Mój Prąd 4.0” od czwartej edycji 2022 roku mają być brane są pod uwagę dotacje do zakupu i montażu magazynów energii wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej. 

BackUp Box zasilanie awaryjne w trybie OffGrid

Falownik HUAWEI SUN2000 z rozdzielniami oraz modułem zasilania awaryjnego BackUp Box.

Magazyn energii LUNA2000 o pojemności 10kWh

Magazyny energii LUNA2000 10kWh oraz moduł zarządzania LUNA2000DCDC

Magazyn energii LUNA2000 zawieszony na ścianie

Magazyny energii LUNA2000 5kWh zamocowany na uchwycie wiszącym LUNA

Magazyn Energii LUNA2000. Zdjęcie nowoczesnego, przemysłowego magazynu energii

Komercyjny, przemysłowy magazyny energii LUNA2000 200kWh o mocy generacyjnej do 100kW

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.